Список, який врятував не один шлюб

Я трималася до останнього. Але настав день, коли мої сили вичерпалися, і щойно чоловік поїхав на роботу, я зібрала речі, узяла нашого 14-місячного сина і пішла з дому. Той рік був єдиним, коли ми жили в одному місті з моїми батьками. Очевидно, можливість втекти до тата і мами спростила моє рішення залишити свого благовірного.

Заплакана і розсерджена, я пішла з мамою на кухню. Вона тримала дитину, а я, ридаючи, виправдовувала свій вчинок. Мама налила мені кави і сказала, що вони з татом допоможуть мені. Я полегшено зітхнула, дізнавшись, що вони за мене.

– Але перш, ніж залишиш чоловіка, ти маєш дещо зробити, – сказала мама.

Вона уклала мого сина спати, узяла аркуш паперу і ручку та накреслила вертикальну лінію по центру аркуша. У лівій колонці вона попросила мене написати все те, що зробив він і через що жити з ним стало просто неможливо. Поглянувши на розділову лінію, я припустила, що праворуч мама попросить написати всі добрі риси чоловіка. Але я була впевнена, що список негативних рис все одно виявиться довшим, тому охоче взялася заповнювати ліву колонку. Я не жаліла чорнил і паперу.

Мені не терпілося зафіксувати на папері огидний портрет мого нестерпного чоловіка.

 • Ніколи за собою не прибирає.
 • Неговіркий (мовчун).
 • Про всі його плани і рішення я дізнаюся останньою.
 • Сякає і відригує прямо за столом.
 • Ніколи не купує мені хороших подарунків.
 • Неохайно одягається.
 • Скупий на гроші.
 • Ледар (не допомагає мені по дому).

Список заповнив увесь аркуш. У мене було більше ніж достатньо доказів того, що жодна жінка не в змозі жити з таким чоловіком-монстром. Із самовдоволеною посмішкою я запитала маму:

– А тепер, вважаю, ти попросиш мене написати з правого боку його добрі риси?

– Ні, – сказала вона, – я і так їх знаю. Навпроти кожного рядка, праворуч, напиши свою реакцію у відповідь. То, як чиниш ти.

Це завдання виявилося набагато складнішим, ніж описувати добрі риси чоловіка. Я легко могла описати декілька його добрих рис, але ніколи не думала про себе саму. Знаючи, що мама не відстане від мене, доки не закінчу, я почала писати.

 • Я ображалася, кричала, гнівалася.
 • Мені було соромно знаходитися поруч з ним.
 • Я робила із себе “мученицю”, грала на почуттях і викликала до себе жалість.
 • Я хотіла бути замужем за кимсь іншим.
 • Я не розмовляла з ним (замикалася в собі і карала його мовчанням).
 • Я вважала, що занадто добра для нього і що він негідний мене.

Список здавався нескінченним. Коли я написала весь стовпчик, мама взяла аркуша і ножиці та розрізала мій твір по наведеній лінії. Ліву колонку вона зім’яла і кинула в смітник, а праву дала мені.

– Доцю, – сказала вона, – візьми цей список додому. Подумай сьогодні над своїми вчинками. Нехай сьогодні дитина залишиться в нас. Якщо ти виконаєш моє прохання і далі будеш хотіти залишити чоловіка, то ми з татом зробимо все, що можемо, щоб тобі допомогти.

Залишивши сина і речі, я повернулася додому. Я сиділа на кушетці зі своєю частиною списку. Важко було повірити, але без переліку дратівливих звичок чоловіка мої вчинки виглядали жахливо. Переді мною був список з дріб’язкової поведінки, ганебних методів і руйнівних реакцій.

Наступні кілька годин я роздумувала над цим і, врешті, зрозуміла, яким посміховиськом була. Мені важко стало навіть згадувати описані мною недоліки чоловіка, наскільки абсурдними вони були. Там не було нічого аморального чи жахливого. Моє серце настільки стали жорстоким і скам’янілим, що я перестала помічати, який у мене був дійсно хороший чоловік – не досконалий, але хороший.

Я згадувала, як п’ять років тому дала йому клятву. Я обіцяла любити його в хворобі і в здоров’ї. Бути з ним у печалі і в радості. Я обіцяла все це, але, незважаючи на мою обіцянку, я була готова покинути його цим ранком через дріб’язкові роздратування.

Я поїхала назад до батьків. На відміну від першого візиту, почувала себе набагато краще. Тепер я відчувала мир, спокій і вдячність.

Забираючи сина, я вжахнулася від того, що ледь не зруйнувала власне життя. Через свою дріб’язкову прискіпливість і підвищену чутливість я ледь не позбавила свою дитину можливості щодня проводити час із чудовим татком. Я швидко подякувала мамі і вилетіла за двері, щоб встигнути додому до повернення коханого чоловіка. На той час, коли він повернувся з роботи, я вже розпакувала речі і чекала на нього.

Я хотіла б сказати, що він змінився, але це не так. Він продовжував робити все, що бентежило і дратувало мене. Проте зміни сталися в мені. Із того самого дня я відчула відповідальність не лише за свої дії, але і за те, як реагувала на вчинки і ставлення мого чоловіка.

Багато разів впродовж наступних років я переписувала свій список. І я дуже вдячна моїй мамі, яка наставила, напоумила мене. Напевно, багато разів вона хотіла відчитати мене чи висловити свою думку про мою погану поведінку. Проте замість цього, вона просто допомогла мені виявити істину, яка врятувала найцінніше для мене, – мій шлюб.

Автор: Бекі Зербе