Великі цінності

А тепер погляньмо, які великі цінності зустрічаємо на цих шляхах. Тобто, які «черешні» прищепилися до цієї фундаментальної цінності.

Життя…

Фундаментальні цінності

Одна історія розповідає про двох п’ятирічних хлопчиків, одягнених у кольорові комбінезони, які входять до дитсадка, стискаючи в руках пакетики зі смачним підвечірком.

Один з них конспіративним шепотом звертається до іншого: «Гм, нам вдалося уникнути аборту, тепер мусимо не хворіти, бо від евтаназії нас ніхто вже не врятує».

Сьогодні життя є дуже крихким даром, бо воно постійно оточене загрозами.

Право на народження порушується сотні разів впродовж лише одного дня. Наприклад, у Німеччині 20% подружніх пар розповіли, що не мають бажання мати навіть однієї дитини, бо це надто обмежує їхні свободи, вимагає надто багато зречень, ставить багато перешкод.

Також трапляється, що дитина може бути бажаною, але не задля неї самої. Не тому, що дати життя новій людській істоті – це найвище покликання чоловіка та жінки, а тому, що діти такі милі, симпатичні і можуть бути іграшкою подружжя. А коли дитина вже не є ані люблена, ані мила, коли відмовляється бути іграшкою, тоді починаються негаразди.

«Ти диви, який смішний!»

Основне право людської особи – це життя, тому його треба оберігати будь-якою ціною. Заборонена не лише будь-яка форма насилля, а й кожен з нас відповідальний за життя іншої людини. Треба докласти усіх можливих зусиль, щоб гарантувати усім (хворим, неповносправним, старим, нещасливим) усю належну їм медичну опіку, щоб вони могли жити гідно й по-людськи. Адже ми живемо у світі, який набагато більше витрачає на озброєння, аніж на ліки та шпиталі.

У наш час шанувати своє й чиєсь життя дуже нелегко. Якщо хтось не має досконалого тіла, то його можуть зацькувати. Є хлопці й дівчата, які знищують свій організм жорсткими й необережними дієтами або ж надмірною фізичною активністю. Фізичні вади зазнають жорстоких висміювань. Мало хто переймається ранами, які завдають лише тому, що люблять з когось кпити.

Мир…

Крім життя існує ще одна дуже крихка цінність – мир.

Перший спосіб будування миру – це викорінення ідей ворога, суперника, конкурента.

Якщо інша людина стане братом, супутником під час подорожі, то насилля й конфлікти уже не повинні мати місця.

Сьогодні мир на міжнародній та планетарній площині – це дуже крихка справа. Впродовж останніх збройних конфліктів загинуло 32 мільйони жертв на світі. До цього також треба додати тисячі людей, які гинуть від зброї в мирний час.

Мало яка держава живе у справжньому мирі, зазвичай це – рівновага страху й терору.

Мир – це явище, яке треба розуміти не лише як заперечення війни й насилля, а насамперед як позитивну цінність, якої можна досягнути завдяки суспільній гармонії, справедливості, рівним можливостям.

Як бавитися в мир?

Ось це я побачив у парку в Турині. Сивий чоловік похилого віку в окулярах, що спадають на кінчик носа, сидить на лавці й читає книжку. Біля нього бавляться діти, які розмахують пластмасовими ножами та пістолетами. «Піф, паф!», «Ти загинув! Я в тебе попав!». Старенький спостерігає за дітьми і питає: «А у що ви бавитеся?». «Ми бавимося у війну!» – відповідають діти. Чоловік дивиться на них і посміхається.

«А чому ви не бавитеся в мир?» – запитує він.

«Це хороша ідея», – відповідають діти. Сходяться в тісну групу, щось обдумують, а потім… тиша. Одна дитина підходить до чоловіка і питає: «Дідусю, а як нам бавитися в мир?».

Що це за світ, в якому діти не вміють бавитися в мир?

По суті, ми – суспільство, яке можна назвати «посудиною насилля»: хуліганство, дрібна злочинність, бійки, сварки, нервові зриви, брехня…

Понад двадцять тисяч молодих людей попросили відповісти на запитання: «Якщо ти бачиш, що когось б’ють, то як реагуватимеш?». 65 % опитаних відповіли: «Залежить, хто б’є» або «Втечу або залишуся подивитися». «Займатимусь своїми справами» – це сьогодні загальна позиція більшості.

Цінність миру починається проявлятися у власному домі. «Часто ми проявляємо надто мало почуттів тим, кого найбільше любимо!», – стверджує один вчений. Ми говоримо компліменти особам на роботі, але не вміємо хвалити своїх дітей, дружин, батьків. Не дозволяйте, щоб день минав без зауваження чогось доброго в тих людях, які вас оточують. Кажіть їм про це! Можливо, часом це буде нелегко. Мусите пошукати. А коли знайдете щось гарне, то скажіть: «Це справді чудово» або «Це добре зроблено».

Екологія

Всесвіт та його створіння

Віра у фундаментальну цінність, тобто в гідність людської особи означає не лише повагу й любов до життя, будування миру, а й любов до середовища, в якому має розвиватися життя. Цю цінність ми називаємо екологією.

Біблія вчить, що створений світ був даний людям, щоб вони його берегли й опікувалися ним. А не для того, щоб обкрадали й нищили. Людина, яку охопила жадоба володіти, продукувати й реалізувати свій бізнес, не припиняє нищити, красти й забруднювати природу. Людина забула, що наша мала планета – це ніби годинник з делікатним механізмом. Екологічні катастрофи не мають меж – достатньо лише передивитися ранкові чи вечірні новини…

Щоб врятувати навколишнє середовище

Помічати цінність екології означає:

Зміну ментальності та звичок. Легко марнувати й нищити, використовувати хімічні продукти, не думаючи про їхню шкоду для довкілля, отруювати рослини й тварин. Дуже легко забруднювати вулиці й нищити парки. Треба формувати в собі екологічну свідомість, науково ознайомитися з проблемою, бути активним у справі захисту довкілля.

Інше розуміння поняття поступу. Треба усвідомити, що справжній поступ людини – це «зростати в людяності»; щоб кожна людина мала можливість задовольнити свої основні потреби: харчування, дах над головою, освіта, здоров’я, гідність та життя в мирному середовищі.

Навчитися споглядати природу. Нас пригнічує конфлікт інженера. Є особи, які бачать чудову гору і відразу ж думають про те, скільки можна було б заробити, якщо збудувати на ній трамплін, підйомник, готель, вулиці й паркінги. Ми біжимо, і нас підганяють цифри, ми вже не спроможні милуватися квітами, обличчями, заходом сонця. Живемо, ніби мурахи, які настільки зайняті працею, що навіть голови підняти не можуть. І ми вже не помічаємо, яка краса вирує навколо нас.

Мислення, що економія, політика та технологія мусять бути екологічно обмежені. Блакитна планета, на якій ми живемо, є єдиним справжнім великим покладом людства. Часто людина подібна на немудрого лісоруба, який зрубав гілку, на котрій сидів. Є достатньо знаків надії. Щораз більше молодих людей беруть участь в організаціях, які виступають на захист життя та природи.

Попередній пост

Основна цінність

П’ятнадцятирічний підліток написав вірш-волання. Це крик протесту проти нашої льодової епохи почуттів, проти холодного світу, ... Читати далі

Наступний пост

Інструментальні цінності

Ми мусимо зробити крок вперед. Фундаментальною цінністю ми назвали гідність людської особи, ми побачили, що ... Читати далі