ДАВАТИ КИШЕНЬКОВІ ГРОШІ ЧИ НІ?

  • Чи потрібно давати дитині кишенькові гроші?
  • Якщо так, то відколи це робити?
  • Скільки давати?

Постараємося відповісти на ці запитання.

КИШЕНЬКОВИМ – НІ? КИШЕНЬКОВИМ – ТАК!

Майже всі вихователі вважають, що дитині треба давати кишенькові гроші.

Що не кажи, живемо у світі, в якому гроші мають велике значення: не варто вдавати, що їх немає. Дитина колись також повинна про них дізнатися і навчитися ними розпоряджатися: щоби вона могла це робити, спочатку повинна їх мати. Цей простий висновок є доказом того, що дітям треба давати гроші.

Окрім цього, наявність грошей може стати чудовою нагодою для нових знайомств і нового досвіду.

Гроші можуть сприяти вихованню відповідальности; можуть сприяти тому, що дитина почне міркувати, як найкраще їх витратити; неможливість негайно здійснити своє бажання може його посилити (наприклад, бажаючи купити новий футбольний м’яч, дитина може відмовитися від купування жувальних гумок); гроші можуть бути засобом навчання лічби й логіки, а також – щедрости.

Навіть якщо дитина помиляється у своїх рішеннях щодо купівлі, то, аналізуючи свої дії, навчається правильного вибору.

Таким чином невелика сума грошей, яку отримує дитина, може стати корисним виховним засобом.

Отож, коли почати давати? Скільки давати? Як це робити?

КОЛИ ПОЧАТИ?

Уперше можна дати дитині гроші, коли їй виповниться шість років. Наприклад, для того, щоб купила собі те, що, на її думку, буде для неї помічне в навчанні.

Найвідповіднішим є вік 9-10 років.

У 12 років вже не уникнути цього питання.

Неможливо докладно назвати вік, що був би ідеальним. Усе залежить від того, якою мірою цікавиться грошима сама дитина, і від того, чи може відповідати за свої вчинки. Деякі діти готові до цього вже у віці 4-5 років, натомість інші не впораються навіть у 7, 8 чи 9 років.

СКІЛЬКИ ДАВАТИ?

Стосовно цього треба брати до уваги вік дитини. Діти віком від 6 до 14 років можуть мати в своєму розпорядженні 10-60 грн. на місяць. Мало коли таку суму дають дітям регулярно.

З’ясовуючи, яку суму варто давати, треба вважати, щоб дитина не мала більше, аніж інші діти. Тоді може так трапитися, що вона «купуватиме» прихильність своїх приятелів. Може купувати їм морозиво, щоб заслужити їхню любов, і аж ніяк не завдяки своїй доброті, а лише через те, що має гроші.

Таке явище небезпечне для дорослої людини і тим паче для дитини. Це спричинилося б до самовпевнености і віддаванню переваги лише матеріяльним цінностям.

ЯК ДАВАТИ?

Давати дитині гроші як премію не варто.

Набагато краще давати їй щотижня «стипендію» (не щомісяця; місяць для дитини та підлітка – надто тривалий період, щоб могли добре керувати своїми витратами). Не варто також давати гроші за виконану роботу чи гарну оцінку в школі.

«Плата» за навчання чи добрі вчинки – негідна справа: доброту за гроші не купиш.

Той, хто платить дитині за виконання певних обов’язків, ризикує, що дитина виконуватиме їх лише для того, щоб отримувати гроші від батьків.

Грошима не можна шантажувати: «Якщо з’їси весь обід, дістанеш плату», «Якщо візьмеш ліки, отримаєш гроші на кіно»…

Шантажем ще ніхто нічого не навчив, він лише унеможливлює формування незалежної особистости.

Отож, як давати? Як ми вже зазначали, найкраще давати у вигляді щотижневої «стипендії».

Давати так, щоб не розбудити в дитині жадібність до грошей. Шукаймо нагоди (а їх чимало!), аби допомогти нашій дитині зрозуміти, що гроші – це ще не все.

За гроші можна купити їжу, але не апетит; можна купити ліки, але не здоров’я; можна купити книги, але не розум; можна купити ліжко, але не сон; можна купити дім, але не домашнє вогнище; гроші можуть принести приємні миті, але не щастя…

Якщо докладемо всіх зусиль, аби щоразу доводити, що гроші не є найбільшою цінністю, наша дитина поступово зрозуміє, що вони – не найважливіша річ у житті і що не варто домагатися їх за всяку ціну. Це буде для дитини важливим і корисним відкриттям.

Попередній пост

НАША ДИТИНА ШУЛЬГА. ЩО РОБИТИ?

Юлій Цезар був шульгою. Так само Леонардо да Вінчі і Чарлі Чаплін. А ще Наполеон ... Читати далі

Наступний пост

І ЩЕ ДЕЩО ПРО ГРОШІ

Горе нам, якщо намагатимемося дати нашій дитині все, чого вона хоче. Навіть якщо, наприклад, ідеться ... Читати далі