МОВА ВИБАЧЕННЯ № 1: ВИСЛОВЛЕННЯ ЖАЛКУВАННЯ

Ввечері 6 квітня 2005 року я дивився дві телевізійні програми одночасно. На одному каналі Лepi Кінг брав інтерв’ю в Джейн Фонди про її книгу «Моє життя до сьогодні». На іншому каналі Алан Колмс інтерв’ював Олівера Норта, що говорив про «акт зради», який, за його словами, вчинила Джейн Фонда під час В’єтнамської війни.

Алан сказав: «Але ж вона попросила вибачення», на що Олівер Норт відповів: «Ні, вона не просила вибачення».

«Вона сказала, що їй шкода», – вів далі Алан.

«Це не вибачення», – пояснив Норт, додавши: «Вона не сказала: “Ти мене пробачиш?”. А “Мені шкода” – це не вибачення».

Крім відмінності в політичних поглядах, Олівер Норт і Алан Колмс не погоджувались у тому, яким повинно бути вибачення. Суть цієї книги в тому, що люди часто розмовляють різними мовами вибачення.

Щирість – це те, чого люди найбільше прагнуть досягти за допомогою вибачення. Вони хочуть, аби вибачення було щирим, але що для вас передбачає щирість? У цьому і полягає проблема. Поняття «щирість» відрізняється залежно від бачення. Те, що для однієї людини є щирістю, не є такою для іншої.

Наше дослідження дозволяє зробити висновок, що є п’ять основних елементів вибачення. Ми називаємо їх п’ять мов вибачення. Більшість людей одну або дві з них розцінює як щиріші, ніж інші. Ви не повинні використовувати всі п’ять мов, аби ефективно просити вибачення. Вам варто розмовляти мовою (а, ймовірно, і двома), що дозволяє виявити щирість. Тоді людина вважатиме ваше вибачення щирим і швидше за все прийме його.

Першою мовою вибачення є висловлення жалкування. Найчастіше воно виражається словами: «Мені шкода». Висловлення жалкування є емоційним аспектом вибачення. Ви демонструєте перед ображеним відчуття провини, сорому і жалю, те, що ваша поведінка завдала прикрого болю. Цікаво, що Роберт Фалгем у своїй книзі «Усього, чого мені потрібно знати, я навчився в садку» написав про те, чого навчився: «Просіть вибачення, коли ви образили когось». Вираження жалкування є основою добрих стосунків.

Вибачення народжується з жалкування. Ми жалкуємо про біль, якого ми завдали, прикрість, незручність і зраду довіри. Жалкування ґрунтується на тому, що ви зробили чи не зробили і як це впливає на іншу людину. Ображена особа переживає неприємні емоції і хоче, аби ви відчули хоч частину її болю. Тоді потрібен доказ усвідомлення вами глибини образи. Для багатьох людей жалкування є єдиним, що потрібно для вибачення. Без вираження жалкування вони не відчують достатність чи щирість вибачення.

ГОВОРЯЧИ ЧАРІВНІ СЛОВА

Просте «Мені шкода» може пройти довгий шлях до відновлення доброзичливости. Для декого відсутність слів «Мені шкода» є надзвичайно помітною. Дуже часто кривдники не усвідомлюють, що вони упустили декілька «чарівних слів», але будьте певні, людина, яка вас слухає, пильно сканує відсутність цих слів.

Дозвольте мені (Дженіфер) поділитися власною історією. Минулої весни я була однією з групи жінок, які отримали щорічну нагороду за додаткове керівництво малою групою психологів. Я обрала в каталозі товарів свій приз і з нетерпінням чекала на його прибуття. Настало літо, а моєї нагороди ще не було. Я почала хвилюватися, де моє замовлення. Наприкінці року пакунок ще не надійшов, і я зробила висновок, що його і не буде, тому вирішила, що вже і не варто порушувати це питання. Я заспокоїла себе тим, що вже і так отримала задоволення від керівництва групою, і подумала: «Те, що легко одержуєш, легко і втрачаєш».

Уявіть моє здивування, коли наступної весни пролунав телефонний дзвінок від консультантки, а йшлося саме про каталог. Жінка сказала, що переглядала коробки і знайшла моє замовлення! Вона завершила телефонну розмову словами про бажання організувати доставку. Мені було приємно усвідомлювати: все-таки отримаю те, про що почала забувати. Проте щось турбувало. Я пригадала нашу розмову і зрозуміла причину збентеження: консультантка не попросила: «Вибачте мені за мою помилку» – і не висловила свого жалкування з цього приводу. Я би відразу прийняла це вибачення.

Я довго обдумувала цей випадок перед тим, як написати про нього, і замислилась, як часто я робила те саме. Чи я виправляю помилки, чи беру на себе відповідальність за них, чи жалкую про них? Чарівне слово «пробачте» змінило би світ для мене на краще.

Багато людей пережило щось схоже. Карен живе в Делуті, штат Мінесота. Вона одружена з чоловіком Джимом вже 27 років. Коли я (Ґері) запитав її: «Якого вибачення ви би чекали від Джима?», вона відразу відповіла: «Насамперед я хочу, щоб він розумів, якого болю мені завдав і чому. Я хочу, щоб він подивився на все моїми очима. Я чекаю від нього слів: “Вибач. Мені справді шкода”».

«Мені важливо почути пояснення, як певні дії образили мене. Таким чином, я побачу, що чоловік все розуміє. Якщо це щось справді погане, я хочу бачити його страждання і щирий жаль за завданий біль».

Я запитав: «Що ви маєте на увазі під виразом “справді погане”?»

«Ось, наприклад, він пішов на обід із дівчиною з офісу, не сказавши мені про це. Я почула про це від подруги і дуже образилася. Думаю, якщо би він спробував пояснити це, то все було би добре. Розумієте, мій чоловік не з тих, хто ходить із іншими жінками на обід. Я розуміла, що ця жінка сподобалася, інакше він би цього не зробив. Він визнав, що я маю рацію і визнав, що йому дуже шкода. Чоловік сказав про свою впевненість, що я ніколи не піду нікуди з іншим чоловіком, а якби він помилився, то йому було би дуже боляче. Він визнав, що жалкує про свою помилку і бажав би ніколи її не повторювати. Я відчула щирість намірів, коли побачила сльози на його очах». Для Карен основним у вибаченні є щирий жаль.

ЩО ГОВОРИТЬ ВАШЕ ТІЛО?

Важливо узгоджувати свої слова з мовою тіла, якщо ми хочемо, аби ображена особа відчула нашу щирість. Карен послалася на сльози Джима як доказ його щирости. Послухайте думку іншої дружини: «Я знаю, коли мій чоловік щиро жалкує за свої помилки, тоді він стає дуже спокійний і зосереджений. Він просить вибачення лагідним тоном і з опущеною головою. Для мене це доказ поганого самопочуття. Тоді я розумію: чоловік щирий».

Роберт та Кеті одружені 7 років. Коли я запитав чоловіка: «Як ти відчуваєш, чи щира Кеті у своєму вибаченні?», він відповів: «Я дивлюсь в очі. Якщо вона дивиться мені у вічі, коли говорить: “Вибач”, я відчуваю щирість. Якщо дружина каже: “Вибач”, проходячи повз кімнату, я знаю, що вона щось приховує. Обійми та поцілунок після вибачення також є доказом щирости для мене».

Роберт наводить приклад того, що інколи мова нашого тіла промовляє голосніше, ніж слова. Таке особливо помітно, коли ці дві мови є суперечливими. Наприклад, одна дружина розповіла: «Коли чоловік кричить мені: “Я сказав, що мені шкода”, а його очі відображають лють і руки тремтять, це немовби змушує пробачити. Мені здається, що його більше хвилює забути це, ніж щиро попросити вибачення. Мій біль не має значення – потрібно просто жити далі».

ЗА ЩО ПРОСИТИ ВИБАЧЕННЯ?

Чим конкретнішим є вибачення, тим воно є ефективнішим. Лу Ен висловила цю ідею, коли сказала: «Я очікую від людини, яка просить вибачення, слів: “Вибач за  ”, і далі пояснення, за що вона вибачається». Коли ми максимально конкретні, то показуємо людині, що справді розуміємо силу образи. Конкретність виявляється в сприйнятті наших дій і їхнього впливу на іншу людину.

І чим більше деталей ми обговорюємо, тим краще. Якщо б я (Дженіфер) підвела когось, із ким ми домовилися піти на фільм, мені би виявилося замало просто сказати: «Вибачте, що так сталося». Для цієї людини було би важливіше, якщо б я перерахувала всі способи образи. «Я знаю, що ви вийшли з дому саме тоді, коли треба; кинули все, чим займалися. Ви встигли приїхати сюди вчасно в час пік; ви змушені були чекати і хвилюватися, чи зі мною все гаразд. Я знаю, що ви хотіли подивитись увесь фільм, і моя легковажність не дала вам насолодитися фільмом повністю, оскільки ви пропустили початок. Я уявляю, як би я засмутилася в подібному випадку. Ви маєте право злитися, засмучуватися й ображатися – я хочу, аби ви знали про щире розкаяння за мій безвідповідальний вчинок».

Деталі відкривають глибину вашого розуміння ситуації і як сильно ви образили вашого друга.

Попередній пост

ЧИ МОЖЕШ ТИ ПРОБАЧИТИ БЕЗ ВИБАЧЕННЯ?

Щире прощення і примирення залежать від двох осіб і досягаються за допомогою вибачення. Деякі християни ... Читати далі

Наступний пост

УНИКАННЯ «АЛЕ...»

У щирому жалкуванні немає місця для слова «Але...». Родні, який одружений зі своєю другою дружиною ... Читати далі