УНИКАННЯ «АЛЕ…»

У щирому жалкуванні немає місця для слова «Але…». Родні, який одружений зі своєю другою дружиною три роки, каже: «Я знаю, що вибачення моєї дружини є щирим, коли вона каже: “Вибач. Я знаю, що образила тебе, накричавши на тебе”. А потім вона не звинувачує мене, що я її засмутив. Моя перша дружина завжди дорікала мені за все».

У нашому дослідженні ми чули безліч схожих історій. «Вона просить вибачення, а потім звинувачує мене в тому, що це мої дії спровокували її. Дорікання не робить вибачення щирим».

Бренда добре пам’ятає одну з невдалих спроб чоловіка попросити вибачення – це трапилося в ніч перед відвідуванням мого семінару з подружніх питань. Тоді чоловік пішов на святкування п’ятдесятої річниці свого колеги по роботі, залишивши Бренду вдома з їхніми чотирма дітьми. Оскільки її чоловік зазвичай працює з десятої до шостої, то вона з нетерпінням чекала на вечір, особливий для обох.

«Незважаючи на мою злість, він пішов і пообіцяв повернутися за годину, – згадує Бренда. – Через дві з половиною години, коли ми всі вже були в ліжку, він з’явився. Він попросив вибачення, але додав, що я поводжуся, як дитина, і в нього є право кудись піти».

«Отож, які би слова вибачення він не говорив, вони не допомагали, оскільки він надалі ображав мене. Я також молилася, аби коли він прийде додому, я була спокійною. Але мене настільки переповнила лють, що це не спрацювало».

Кожного разу, коли ми словесно звинувачуємо іншу людину, то переходимо від вибачення до атаки. Атаки ніколи не призводять до прощення і примирення.

Джоана, двадцятисемирічна дівчина, має стосунки з чоловіком три роки. Джоана сказала: «Кожного разу до вибачення додається виправдання образи, а останнє автоматично знецінює вибачення для мене. Краще просто зізнатися, що свідомо або несвідомо ти образив мене або не виправдав моїх сподівань. Коли просиш вибачення, не виправдовуйся за свою образу. Вибачення виявиться достатньо».

Сестри Іріс та Марі завжди конфліктували. Кожна з них хотіла кращих стосунків, але жодна, здається, не знала способу їхньої побудови. Я запитав Марі: «Чи Іріс коли-небудь просить вибачення, коли втрачає самоконтроль?» Марі відповіла, що так. «Вона завжди просить вибачення, але зазвичай воно закінчується словами: “Я лише хочу, щоб ти припинила ображати мене. Я знаю, що я не така освічена, як ти, але це не означає, що ти маєш ставитися до мене зневажливо”. Хіба це вибачення? Вона перекладає всю вину на мене.

Я думаю, що вона, напевно, бореться зі своїм внутрішнім “я”, кожного разу її вибачення перетворюється на наступ на мене».

ВИБАЧЕННЯ БЕЗ МАНІПУЛЮВАННЯ

Висловлення щирого жалю не повинно призводити до маніпулювання іншою людиною так, щоб вона відповідала взаємністю. Дуг та Ненсі зустрічаються два роки і переживають складні часи. Ненсі розповіла: «Дуг часто просив вибачення. Але потім він хотів у відповідь того самого. І це попри моє небажання, адже спричинив сварку саме він. Мені таке не подобається. Я хочу вибачення без будь-яких очікувань. Це б означало, що йому справді шкода».

Інколи ми ображаємо людей мимоволі. Це, звичайно, відбувається не навмисно. Жалкування стимулює побудову добрих стосунків, навіть якщо ми не мали наміру їх псувати. Якщо я штовхну когось, виходячи з ліфта, то кажу: «Вибачте», не тому, що зробив це навмисне, а тому, що розумію незручність і роздратування через неуважність. Такий самий принцип спрацьовує і в близьких стосунках. Можна не усвідомлювати, що ваша поведінка засмутила вашу половинку, але коли де стає очевидним, є нагода сказати: «Вибач, що моя поведінка завдала тобі так багато болю. Я не хотів образити тебе».

Жалкування зосереджується на виправленні власної поведінки і висловленні співчуття за завданий іншій людині біль. Нещирість виражається тоді, коли ми кажемо «Вибач» лише для того, щоб інша людина припинила картати нас за провину. Ронда вирішила поділитися цим із нами: «На ранньому етапі нашого шлюбу мій чоловік зробив дещо жахливе. Він відмовився вибачитися чи розкаюватися. Потім, врешті-решт, він попросив вибачення, але лише для того, щоб я відчепилася. Його дії промовляли промовистіше, ніж слова, маючи на увазі: “Припини це! Мені це вже набридло”. Чоловік не усвідомлював, що вчинив неправильно і завдав болю».

«СПОДІВАЮСЯ, ЩО ТИ ЗМОЖЕШ МЕНІ ПРОБАЧИТИ»

Написання листа вибачення допомагає підкреслити вашу щирість. Письмове вибачення матиме більшу емоційну вагу, адже ваша половинка чи друг може перечитувати його знову і знову. Процес написання здатен також допомогти пояснити ваш жаль і ефективно висловити його. Ось лист, який отримала одна моя (Дженіфер) клієнтка від свого чоловіка. Клієнтка дозволила мені поділитися його змістом.

Дорога Олівіє!

Я хочу попросити вибачення за те, що спізнився сьогодні ввечері і не попередив про це, хоча передбачав події. Я знаю, що сьогодні в тебе із дітьми був дуже важкий день. Я би дуже хотів допомогти тобі або принаймні повернутися вчасно, щоб заспокоїти тебе. Я дуже засмутився, коли о 18.30 отримав твоє повідомлення, яке ти відправила о 16.45, благаючи про допомогу і вчасне повернення додому. Я з жахом уявляв, що ти прислухаєшся до кожного звуку, чекаючи на мій прихід. Я справді шкодую, що не обговорив усього з босом, а це змусило тебе нести зайвий тягар сьогодні. Мені дуже шкода і сподіваюся, що ти зможеш мені пробачити.

Щиро каюся, твій люблячий чоловік, Джим

Олівія написала знизу сторінки: «Пробачено 20.01.05». Очевидно, висловлення жалю Джима вплинуло на Олівію. Жінка відчула його щирість і захотіла пробачити.

Для деяких людей щире висловлення жалкування є найсильнішою мовою вибачення. Це те, що переконує їх у щирості вибачення. Без нього вони будуть чути ваші слова, але ті здаватимуться їм порожніми. Тоді основною мовою вибачення є щирі слова жалкування. Коли чують їх, то готові вибачити вам усе. А без цього пробачити складно.

СИЛА ПЕРШОЇ МОВИ ВИБАЧЕННЯ

Подивіться, що наступні люди сказали про першу мову вибачення: висловлення жалкування.

«Одного разу чоловік при наших друзях зробив мені зауваження з приводу надлишкової ваги і підкреслив те, що я надто багато їм. Мене це дуже образило. Пізніше ввечері він сказав, що розуміє моє незручне становище в цій ситуації і що він шкодує за свій вчинок. Я пробачила, бо відчувала щирість чоловіка». Мерелін, 53 роки, заміжня зі своїм другим чоловіком 11 років

«Я хочу щирого вибачення, коли людина справді шкодує через образливі дії. Інакше кажучи, я хочу, щоб вона почувалася погано, бо змусила мене пережити те саме». Віккі, 26 років, незаміжня

«Він прийшов додому пізно одного вечора, але вибачився за те, що засмутив мене. Я сказала йому, що все гаразд; я зрозуміла його. Він продовжував говорити, що не хотів мене засмучувати; і це ще більше заспокоїло мене». Катіна, 28 років, заміжня 2 роки

«[Це є справжнім вибаченням] Коли вона висловлює щире почуття жалю, демонструє розуміння моїх почуттів і поводиться так, ніби їй шкода за завдану образу». Тед, 40 років, 20 років у шлюбі

Коли Боба запитали: «Яке вибачення потрібне тобі?», він відповів: «Із висловленням щирого жалю. Я хочу бачити відчуття провини за свій вчинок чи чути слова розкаяння людини». Боб, 34 роки, неодружений

Для цих людей і багатьох інших висловлення жалю є надзвичайно важливим у процесі примирення і відновлення стосунків. Якщо ви хочете досягнути щирісті розкаяння, то повинні навчитися розмовляти мовою жалкування, пов’язаною з їхнім болем і вашою поведінкою, та зрозуміти цей взаємозв’язок. Мова передає ваш біль і те, що ви усвідомлюєте заподіяння образи. Коли інші побачать ваш біль, то захочуть пробачити.

Вас можуть зацікавити кілька варіантів для висловлення жалкування.

ВИСЛОВЛЮЄМО ЖАЛКУВАННЯ

  • Я знаю, що я образив(ла) тебе дуже сильно. Це завдає мені великого болю. Я щиро шкодую про свій вчинок.
  • Я почуваюся справді погано через те, що засмутив (ла) тебе. Мені слід було бути більш уважним. Мені шкода, що я завдав(ла) тобі такого сильного болю.
  • Очевидно, у той момент я не замислював (ла) ся над цим. У мене не було наміру образити тебе, але зараз я розумію, що дозволив(ла) собі забагато. Мені шкода, що я був(ла) таким грубим.
  • Вибач, що я зрадив(ла) твою довіру. Я створив(ла) бар’єр у наших стосунках, який зараз хочу зруйнувати. Я розумію, що навіть після мого вибачення тобі потрібен буде час для відновлення довіри.
  • Ми не забезпечили надання обіцяної послуги. Мені шкода, що наша компанія припустилася такої помилки.
Попередній пост

МОВА ВИБАЧЕННЯ № 1: ВИСЛОВЛЕННЯ ЖАЛКУВАННЯ

Ввечері 6 квітня 2005 року я дивився дві телевізійні програми одночасно. На одному каналі Лepi ... Читати далі

Наступний пост

МОВА ВИБАЧЕННЯ № 2: ВМІННЯ БРАТИ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА СВІЙ ВЧИНОК

Лері як бос завжди був спокійним, але цього дня його терпець урвався. Чоловік розмовляв різко ... Читати далі