ВІД СЛІВ ДО СПРАВЖНІХ ЗМІН (ЗАКІНЧЕННЯ)

«Він був настільки щирим, що я заплакала»

Інколи ображена особа може сама вам допомогти скласти план. Поки ми здійснювали дослідження для цієї книги, я (Дженіфер) провела лекцію для невеликої групи жінок у межах «П’ятьох мов вибачення». За декілька тижнів мені зателефонувала Клара, одна з тих жінок, що відвідували лекцію. Жінка розповіла Наступну історію. «Мій чоловік Чет є чудовим батьком, але всі ми маємо свої недоліки. Одного вечора він роздратувався і дуже насварив нашого чотирирічного сина. Це сильно збентежило малюка. Чоловік не вдарив дитини, але дуже налякав криком. Я настільки засмутилася, що попередила: якщо чоловік ще раз дозволить собі таку поведінку стосовно дітей чи мене, то залишу його».

Клара та чоловік домовлялися, що ніколи не погрожувати один одному розлученням, однак тієї миті жінка надзвичайно розгнівалася і почувалася збентеженою. «Я переживала, що буду змушеною захищати своїх дітей від їх власного батька», – пояснила Клара.

«Я сказала Чету, що чекаю на вибачення. Він відповів: “Вибач, але…” і почав розповідати мені, як дії нашого сина спровокували злість. Після тридцятихвилинної дискусії я не відчула полегшення». Тому Клара пригадала, що вона дізналася на лекції про вибачення, і запропонувала використати декілька почутих Ідей. Чет попросив вибачення, але воно не здавалося щирим.

«Я хотіла, щоб чоловік повністю усвідомив свою провину і взяв на себе відповідальність за неї. Я хотіла, аби чоловік зрозумів, як налякав і мене, і сина». Кларі потрібен був план «як уникнути повторення цього знову. Мені потрібно було знати, що він зобов’язується застосовувати цей план у житті».

«Якби я не знала про мови вибачення, то прийняла б і перше непереконливе вибачення. Я би відступила з відчуттям болю і злости. Міцність нашого шлюбу частково б зруйнувалася. Натомість сталося протилежне. Я пояснила чоловіку, що потрібно, і він послухав мене. Він розкаявся і визнав свою провину».

Вони вдвох працювали над планом розкаяння, і наступного ранку Чет попросив вибачення. «Він був настільки щирим, що я заплакала. Сльози пом’якшили образу і злість у моїй душі, і ми зблизилися ще більше. Чоловік також попросив пробачення в сина. Останній сказав: “Татусю, я справді злякався”. Серце чоловіка розривалося. Він запитав: “Ти пробачиш мене?” Син відповів: “Так”. Тоді мій чоловік пообіцяв: “Я ніколи не зроблю цього знову”».

Клара розповіла, що спільно розроблений план передбачав: якщо чоловік відчує злість на дітей, то підійде і попередить: «Я починаю сердитися. Може, ти візьмеш усе в свої руки?» Він прогуляється біля будинку, а потім повернеться і спробує допомогти їй в якийсь спосіб. «До сьогодні план працював дуже добре», – визнала Клара.

Це чудово, коли пари допомагають один одному розробляти план виправлення хибної поведінки.

ЗАПИШИ ЦЕ!

Наступним кроком на шляху каяття є здійснення плану. План, який не виконується, є немовби не посадженим зерном. Для реалізації плану потрібні роздуми і вчинки. Я (Ґері) вважаю корисним записувати на аркушах бажані зміни і наклеювати їх на дзеркалі, біля якого я голюся кожного ранку. В такий спосіб я постійно нагадую собі, що це є моїм першочерговим завданням. Я швидше змінюсь, якщо усвідомлюватиму плани на сьогодні.

Записування цього допоможе зробити план більш конкретним і точним. Наприклад, загальний план може виглядати так: «Я намагатимуся не звинувачувати її у своїх негативних емоціях». Більш конкретним планом є: «Я починатиму свої речення з “я”, а не “ти”». Наприклад: «Я розлючений», а не «Ти розлютила мене». Це план, який ви швидше виконаєте, тому що він є конкретним. Дотримання плану доводить ображеній людині щирість вашого вибачення.

Маленькі зміни, велика відмінність

Дружина Джоела Джойс була сварливою. Джоелу здавалося, що всі її слова позначалися негативом, а зі сказаним ним ніколи не погоджувалися. Під час наших консультацій я помітив, що світ для Джойс був або чорним, або білим. Вона дивилася на все як на добре або погане, правильне або помилкове. Тому, якщо жінка не погоджувалася з думкою Джоела, то його думка виявлялася «неправильною». Їй не потрібно було багато часу, щоб зрозуміти відмінність між чимось неправильним з точки зору моралі і чимось, на що інші люди дивляться чи роблять по-іншому. Багато чого в житті можна віднести до аморального. Те, як хтось фарбує свій будинок, миє автомобіль чи стриже газон, не є питанням моралі. Важливо знайти спосіб не погодитися з думкою людини без засудження.

З іншого боку, люди сприймають речі по-різному. Коли Джойс зрозуміла, що її стиль розмови не подобався чоловіку, що це дуже ображало його і впливало на подружні стосунки, вона була готова знайти способи змінити свою манеру спілкування.

Одним із пунктів складеного Джойс плану було те, що якщо вона не погоджується з думкою Джоела, то спочатку висловить підтримку, а лише тоді поділиться своєю думкою. Ми записали три вислови підтримки, які могла би використати жінка.

  1. «Це цікавий підхід до питання».
  2. «Мені це може сподобатися».
  3. «Найбільше мені подобається в цій думці…».

Джойс погодилася починати речення для висловлення думки з: «Я розумію це так…» Джоел сказав, що цей план змінив би багато і він цінуватиме зусилля Джойс поважати його думку.

Наступного тижня Джойс зізналася: їй було надзвичайно складно дотримуватися плану. «Важко змінити думки і стиль розмови, до яких я звикла за стільки років, – зауважила Джойс. – Але в середині тижня я почала змінюватися. Я одразу помітила реакцію Джоела. Гадаю, що саме посмішка на обличчі й усвідомлення втіхи від моїх зусиль підбадьорювали надалі працювати над собою».

Жінка записала три вислови підтримки на аркушику і читала їх декілька разів упродовж дня. «Такий підхід справді допомагає, – визнала вона і додала: Я ніколи би не могла подумати, що такі маленькі зміни можуть так сильно вплинути на наші стосунки».

Ціна змін

Інколи застосування плану зміни може виявитися надзвичайно складним. Керолін прийшла до мене (Дженіфер), щоб я допомогла їй справитися з депресією і відчуттям зради. Керолін вийшла заміж за привабливого професійного атлета Кріса, коли обом було по двадцять два роки. Невдовзі після народження першої дитини чоловік захопився любовним зв’язком із молодшою жінкою. Коли Керолін почала протистояти цьому, Кріс визнав свою помилку і сказав про бажання порятунку шлюбу.

Під час наших консультацій ми з Керолін обговорювали умови, за яких вона буде готова працювати над відновленням стосунків. Керолін дуже критично ставилася до слів Кріса, що йому не просто шкода через свій вчинок, але він спробує змінитися.

Врешті-решт Кріс дуже змінився. Він залишив професійний спорт і знайшов собі канцелярську роботу, щоб уникнути всіляких спокус. Крім того, Кріс намагався знову добитися довіри Керолін, розповідаючи їй, куди іде, показував свій телефон та поштову скриньку.

Керолін потрібно було знати про зміни в майбутньому, тому Кріс пропонував такі кроки для відновлення довіри. Керолін пробачила Кріса, і за п’ять років у них відновилися міцні подружні стосунки.

«Спочатку в те, що Кріс настільки змінився заради мене, повірити було важко. Я навіть не просила залишити спортивну кар’єру, але його дії виглядали переконливими. Я ніколи не засумнівалась у його щирості чи бажанні змінитися. Я відчувала любов», – розповіла Керолін.

План може вимагати великих або маленьких змін, передбачати проблеми або дрібнички. На одну з особливих для подружжя річниць Девід намагався організувати поїздку з Анною в чудове місце. Він зарезервував місце, але потім виявилося, що його замовили для весільної вечірки і адміністрація готелю хотіла запропонувати інший варіянт. «Девід почав обговорювати її мною це питання переміщення, – пригадує Анна, – але прийняв рішення сам, а потім продовжив всі приготування. Думаю, зайвим буде говорити, що мене це засмутило».

Анна засмутилася не через прохання змінити місце, а через те, що чоловік не порадився. На щастя, він усвідомив свою помилку і вибачився. «Девід відразу помітив моє незадоволення і попросив вибачення за те, що не запитав моєї думки. Тоді він передзвонив у готель і домовився про те місце, яке ми вибрали спочатку, але вже через місяць після відзначення нашої з ним річниці». Хоча зміна планів не виявилася такою значною, як зміна стилю розмови Джойс чи Крісова відмова від спортивної кар’єри, результат був один і той самий: покращені стосунки.

Анна втішилася бажанню Девіда змінитися: «Ми тоді гарно провели час разом». Девід щиро покаявся: він думав інакше, але захотів все змінити і піти в протилежному напрямку. Саме те, що він довів це все до кінця, і переконало Анну в щирості.

Джейн та Паула були близькими друзями в школі, а потім вирішили винаймати кімнату разом, коли вступили до того самого коледжу. У школі їх дружба виглядала міцною. У коледжі Джейн була досить товариською й обирала різні види діяльности. Паула, навпаки, була більш скутою і хотіла, аби Джейн більше часу проводила з нею в їхній спільній кімнаті. Джейн помітила, що Паула рідко кудись виходить, хіба на заняття. Тому вона запросила Паулу долучитися до справ, піти разом у спортзал. Паула рішуче відмовилася, сказавши: «Ні, тому що…» ще раніше, ніж Джейн сформулювала свою пропозицію. Обурення Паули через насичене подіями життя Джейн стало ще більшим.

Одного вечора Паула вже не змогла стримуватися і під час нападу гніву звинуватила Джейн у тому, що вона холодна, байдужа, егоїстична, неприступна, жахлива подруга і сусідка по кімнаті. Джейн дуже образили звинувачення Паули, і декілька днів подруги не спілкувалися. На щастя, Паула усвідомила несправедливість того, що звинуватила Джейн у своїй самотності. Паула попросила вибачення в Джейн за образливі слова.

Джейн хотіла прийняти вибачення Паули заради примирення в кімнаті. Але хвилювалася: «Паула вилаяла мене один раз. А що, якщо вона продовжуватиме це робити?» Для впевнености в потребі прийняти вибачення Паули Джейн потрібен був план зміни. Подруги порозмовляли й домовилися: Паула або приєднається до Джейн і її друзів, або знайде свій власний спосіб потоваришувати з кимось іще. Якщо хтось із подруг відчуватиме роздратування, то вони обговорять проблему ще до переростання емоцій у злість. Врешті-решт подруги вирішили спланувати декілька спільних розваг, як у старі часи.

Попередній пост

МОВА ВИБАЧЕННЯ № 4: ЩИРЕ РОЗКАЯННЯ

«У нас постійно ті самі старі сварки через ті самі старі причини, – сказала дружина, ... Читати далі

Наступний пост

А ЩО, ЯКЩО НАМ НЕ ВДАСТЬСЯ?

Лише те, що ми працюємо над планом конструктивних змін, не забезпечує успіху. Хочемо ми того ... Читати далі