А ЩО, ЯКЩО НАМ НЕ ВДАСТЬСЯ?

Лише те, що ми працюємо над планом конструктивних змін, не забезпечує успіху. Хочемо ми того чи ні, часто трапляються невдачі. І вони не повинні нас зламати.

Ронда та Джеф одружилися чотири роки тому. Ронда розповідає історію, яка розгорнулася в перші місяці після укладення шлюбу: «Ми були одруженими вже дев’ять місяців, коли Джеф втратив роботу, яка забезпечувала 50 відсотків нашого доходу. Чоловік дуже засмутився, але не міг знайти нічого дев’ять з половиною місяців. У цей період він постійно погрожував залишити мене. Я розуміла причину депресії, тому намагалася не звинувачувати його, хоча й почувалася глибоко ображеною. Пізніше він попросив вибачення за ці погрози. Він сказав мені, що розуміє, наскільки погано вчинив, і йому шкода. Він сказав, що намагатиметься не повторювати такого знову.

Йому це добре вдавалося більше від місяця. Потім, одного дня, він зірвався і сказав: “Я недостатньо добрий для тебе, тому мені слід покинути тебе”. Через це в мене зародилася невпевненість, і я розповіла чоловіку про сильне відчуття образи. Наступного дня він попросив вибачення знову і зізнався, що дуже засмутився і розчарувався в собі і я ні в чому не винна. Він попросив мене молитися за нього і сподівався стримуватися і ніколи не погрожувати покинути мене знову. Наступні три роки він справді не порушував цього питання. Зараз у чоловіка добра робота, ми почуваємося дуже щасливими. Я тішуся, що не залишила чоловіка на піку проблем. Він чудовий чоловік».

Мабуть, Ронда зрозуміла, що Джеф намагався врятувати їх шлюб, тому не дуже хвилювалася, коли він попросив вибачення першого разу і не виправдав надій. До того ж, жінка ніколи не звинувачувала його в невдачах. Він хотів попросити вибачення і спробувати ще раз. Один чи два промахи не означають, що ви є невдахою в здійсненні свого плану зміни. Ключем до успіху є бажання визнавати ваші невдачі, підніматися і пробувати досягти чогось ще раз.

«Я не можу повірити, що сказав це»

Краще, коли ви усвідомите будь-яку невдачу швидше, ніж ображена особа почне звинувачувати вас. Швидке вибачення свідчить про щирість вашого наміру змінитися. Я познайомився з Джуді на подружньому семінарі в Сієтлі. Вона заповнила анкету про вибачення, де поділилася своєю історією: «Чоловік Стів критикував мене через боязнь висоти. Він робив це часто і перед іншими людьми. Це дуже ображало мене. Він знав про проблему ще до нашого одруження і, здавалося, що тоді це його не хвилювало. Я розсердилася, визнала гіркоту образи, і попросила не згадувати про страх знову. Я поділилася бажанням поговорити з консультантом й отримати допомогу, а наразі я була би вдячною, якби про це мовчали».

За два місяці кохані поїхали у відпустку до Великого Каньйону. Стів підійшов близько до краю, щоб подивитись, і покликав Джуді приєднатися до нього. Коли жінка відмовилася, він заохотив: «Ми дісталися сюди на літаку. Зараз ми просто стоїмо на камені. Нічого поганого з тобою не трапиться. Я чекаю».

Ще до відповіді Джуді Стів зрозумів свою помилку і виправився. «Я зробив це знову. Я не можу повірити, що сказав це».

Усвідомлення помилки і вибачення дуже вразили Джуді. «Вибачення було настільки правдивим, що я щиро пробачила». Бажання Стіва визнати свою помилку і попросити вибачення знову свідчило для Джуді про щирий намір виправитися.

З іншого боку, якщо ми не визнаємо своїх промахів, то це є доказом нещирости вибачення. Через сором і збентеження ми зазвичай не хочемо визнавати невдач, але краще виправитися відразу.

Піднімайтеся і пробуйте ще раз

Коли в спробах змінитися ми «вибиваємося з колії», то повинні визнати нашу невдачу настільки швидко, наскільки це можливо. Піднімайтеся і пробуйте ще раз. Клуб анонімних алкоголіків є настільки успішним у допомозі людям для подолання залежности від згубної звички саме через пропаганду цієї ідеї. Одним із дванадцяти кроків є: «Визнати перед Богом, собою та іншими природу ваших помилок». Усвідомлення помилки і визнання її перед Богом та іншими людьми вимагає покори і чесности, але дає можливість почати все знову.

Декілька тижнів тому я бавився зі своєю шестирічною онучкою. Вона намагалася збудувати якусь конструкцію з пластмасового «Лего». Конструкція постійно розпадалась. Я помітив засмучення дитини, тому запропонував: «Дозволь повторити слова своєї матері: “Якщо перша спроба невдала, спробуй ще раз”. – Ти розумієш, що це означає?» – перепитав я. Онучка ствердно кивнула і продовжила працювати над конструкцією.

Пізніше, того самого дня, я намагався відкрити банку маринованих огірків, і мені це не вдавалося. Онучка подивилася на мене і сказала: «Якщо перша спроба невдала, спробуй ще раз». Я засміявся. Вона засміялася також, і я спробував ще раз, тепер вже успішно. Це урок, який потрібно запам’ятати.

Томас Едісон перед винайденням лампочки зазнавав невдачі багато разів. Бейб Рут (відомий американський бейсболіст) вперто працював над собою, щоб добитися своїх коронних ударів. Ленс Армстронг завершив останнім свою першу професійну велогонку. До закінчення спортивної кар’єри він сім разів поспіль перемагав на «Тур де Франс», за що був занесений у книгу рекордів. Трагедія в тому, що люди часто здаються, коли не досягають успіху відразу. Старі звички в поведінці викорінюються повільно, але ми досягнемо успіху, якщо й надалі працюватимемо над змінами.

Заява Анни

Після десяти років подружнього життя Анна зізналася своєму чоловіку, що не відчуває його любови. «Я не знаю, як тобі це сказати, але вже деякий період я відчуваю, що ти насправді не любиш мене і шкодуєш про одруження. Це неприємне відчуття, і я знаю, що воно впливає на моє ставлення, тому прошу обговорити».

Боб відчув шок, але позитивно сприйняв бажання розглянути проблему. Поки Анна говорила, Боб зрозумів, що його зауваження перетворилися на постійну критику… і що дружина вже давно не чула слів «Я тебе люблю».

Боб зробив Анні декілька компліментів, а тоді додав: «Я дуже сильно люблю тебе. Я не знав, що ти хочеш чути це від мене кожного дня». Потім партнери вирішили відвідати консультанта з подружніх питань.

Під час візиту подружжя я відразу зрозумів, що мовою любови Анни були слова підтримки і що відсутність компліментів від Боба висушила резервуар любови жінки. Та найгірше, чоловік постійно критикував її, принаймні так це сприймала Анна. Коли Боб зрозумів проблему, то визнав, що в останні декілька місяців був надто критичним.

«На мене дуже тиснули на роботі, і я вважаю, що саме через це негативні емоції виливав на дружину. Я не усвідомлював: глибини завданого болю і, звичайно, навіть не уявляв, що жінка не відчуває моєї любови».

Боб намагається…

Боб охоче попросив вибачення в Анни, і разом ми розробили план зміни його поведінки. Виявлялося, що більшість критичних коментарів з’являлися в перші п’ятнадцять хвилин після повернення додому ввечері. Коли чоловік бачив незроблене, то критикував або висловлював незадоволення поведінкою дітей. Анна готувала вечерю, тому ці коментарі її дуже ображали. Вона попросила Боба висловлювати своє незадоволення пізніше ввечері, коли вони зможуть присісти і спокійно обговорити. Боб запропонував після повернення додому висловлюватися позитивно і пообіцяв допомагати з дітьми, поки жінка готує вечерю. Анна визнала: «Це було би чудово».

Два тижні по тому Боб сказав мені: «Я не усвідомлював, що це виявиться так складно. Думаю, я звик до такої поведінки більше, ніж усвідомлював. Першого вечора, коли я прийшов додому, то сказав Анні, що дуже сильно ціную всю її хатню роботу і що мені шкода через свою критику і сприйняття її зусиль як чогось закономірного. Дружина посміхнулася, сказала, що їй дуже приємно, і поцілувала мене. Це був дуже добрий вечір.

Однак наступного вечора я зайшов у дім із претензіями: “Чому Тоні бавиться на подвір’ї сам? Йому ж лише два роки. Його не слід залишати самого, до того ж, сусідський собака лиже обличчя дитини”. Анна відповіла: “Я навіть не знала, що він на вулиці”».

“Як це, ти не знала? Що ж ти робила?” – не вгамовувався Боб.

“Перш, ніж я зрозумів, що трапилося, ми сильно посварились і вечір було зіпсовано”, – усвідомив Боб.

Друга спроба Боба

«Наступні два вечора я не говорив нічого ні позитивного, ні негативного, – вів далі Боб. – Думаю, у мене зникло бажання і позитивні слова видавалися надто складними для мене. Наступного дня на роботі я роздумував над цим і зрозумів, що якщо б я упустив вигідну угоду, то так легко би не здався. Я би познайомився з кимось новим і шукав вигідної угоди, то чому я повинен відмовлятися від пошуків шляхів удосконалення свого подружнього життя? Цього вечора я прийшов додому і сказав Анні, що сильно її люблю і що дуже шкодую через два останні дні. Я пояснив, що все обдумав і справді хочу, аби вона знала про мою любов, і що я не відмовився від спроби змінитися. Здавалося, що дружині приємно, але вона не виглядала надто враженою.

Після цього дорогою додому я зупинявся неподалік і запитував себе: “Який комплімент я скажу їй сьогодні?” Це може звучати штучно, але справді допомогло налаштуватися на потрібну хвилю. Дотепер мені все вдавалося. Здається, цього тижня спіткала лише одна невдача», – промовив чоловік із посмішкою.

«Проте вона не була значною», – заспокоїла Анна, також посміхаючись.

За місяць я зустрів Боба та Анну знову і дізнався: у сім’ї все гаразд. «Зараз у нас все інакше, – визнала Анна. – Я відчуваю любов. Я знаю, що чоловік справді намагається змінитись і говорити моєю мовою любови, і це вдається. Я не кажу, що він ідеальний, але і я такою не є, і саме тому ціную докладені зусилля. Для мене важливо те, як він до мене звертається зараз, і ми здатні працювати над тим, що турбувало його в минулому. Думаю, ми досягли помітного прогресу в подружньому житті». Друга спроба Боба виявилася вдалою.

Більшість людей не очікують бездоганної поведінки після вибачення, але хочуть побачити докладення зусиль. Коли чоловік чи дружина швидко опускають руки після невдачі і повертаються до попередньої поведінки без подальших спроб змінитися, вибачення здається нещирим. Особа, яка просить вибачення, може в певний момент бути щирою, але невдача здатна звести зусилля нанівець. Це особливо актуально для людини, основною мовою вибачення якої є щире розкаяння.

Отже, висловлення вашого бажання змінитись і складання плану є надзвичайно важливим у вибаченні для деяких людей. Прохання допомогти скласти план є найкращим способом продемонструвати каяття ображеному. Ви можете використати для каяття певні вислови.

ЩИРО КАЄМОСЯ

  • Я знаю, що моя поведінка була дуже образливою для тебе. Я не хочу повторювати помилку. Я готовий(а) вислухати будь-які твої ідеї щодо зміни моєї поведінки.
  • Як мені висловитися, щоб ти не сприймала(в) це як критику?
  • Я знаю: те, що я роблю, не є доречним. Які зміни в мені тобі би сподобалися?
  • Я справді хочу змінитися. Я розумію, що не стану ідеальним(ою), але дуже хочу спробувати змінити свою поведінку. Ти би не могла(міг) зупинити мене, якщо я повернуся до своїх старих звичок? Просто скажи «промах». Я думаю, це допоможе мені зупинитися і виправитися.
  • Я засмутив(ла) тебе, повторивши ту саму помилку. Що тобі потрібно для відновлення довіри?
  • Я дуже звик(ла) до цієї поведінки. Однак я хочу змінитися, хоч і розумію, що це буде складно і що я зазнаватиму невдач, ображаючи тебе знову. Я був(ла) би дуже вдячним(ою) за допомогу в пошуку способу для змін і за підбадьорення в успіхах. Чи можу я розраховувати на те, що ти станеш моєю (їм) помічницею(ком) у цьому?
Попередній пост

ВІД СЛІВ ДО СПРАВЖНІХ ЗМІН (ЗАКІНЧЕННЯ)

«Він був настільки щирим, що я заплакала» Інколи ображена особа може сама вам допомогти скласти ... Читати далі

Наступний пост

МОВА ВИБАЧЕННЯ № 5: ПРОХАННЯ ПРО ПРОЩЕННЯ

Багато років тому моя (Дженіфер) мати працювала в одному чудовому офісі Чикаго, де гарно ладнала ... Читати далі