ПРОХАННЯ ВИБАЧЕННЯ В БРАТІВ І СЕСТЕР

Більшість братів та сестер словом і вчинком ображають один одного. Якщо не навчити просити вибачення, то образи в стосунках можуть перетворитися на емоційні бар’єри. Я пригадую візит Майкла в мій офіс. «Я став християнином два роки тому… Але є те, що хвилює. У мене з братом не дуже хороші стосунки, я не розмовляв із ним протягом п’яти років. Після маминого похорону я навіть не намагався поспілкуватися».

Суперечка через надгробний пам’ятник

«То що стало причиною цього?» – запитав я.

«Після похорону ми з сестрою розмовляли з братом про пам’ятник на мамину могилу. Він сказав, що не вважає це доцільним, що це марна витрата грошей. Я дуже розгнівався і пояснив: якщо це те, що він відчуває, то я не хочу більше його бачити. Отож, ми з сестрою оплатили придбання пам’ятника і відтоді я з братом не бачився. Це не хвилювало мене так сильно доти, доки я не став християнином і не прочитав у Біблії про прощення. І тепер думаю, що звинувачувати брата неправильно».

«Які стосунки були у вас з братом до маминого похорону?» – поцікавився я.

«Ми досить гарно ладнали, – пригадав він. – Не можу сказати, що ми були дуже близькими, але ніколи не сварилися. Ми поважали один одного. Хоча він не приходив відвідувати маму так часто, як би хотілося мені. Ми з сестрою приїжджали до мами кожного дня. А він міг зайти лише раз на тиждень. Я думаю, що проблема пам’ятника була лише соломинкою, яка поламала спину верблюдові».

«А як щодо вашого батька?» – поцікавився я.

«Він покинув нас ще зовсім маленьких. Я не бачив його багато років. Мама так і не вийшла заміж ще раз. Вона віддавала всі сили роботі, щоб нас прогодувати. І це ще одна причина обурення через братове ставлення».

«Мені неважко зрозуміти, як сильно це вас засмутило, – сказав я. – Мене б це теж засмутило. Але, здається, що ви погоджуєтеся, що занадто різко відреагували, відмовившись більше його бачити».

«Я знаю, – погодився він. – Я просто настільки розлютився, що цієї миті міг реагувати лише так. Але я знаю, що повинен спробувати владнати все. Коли брати живуть в одному місті і не спілкуються, це ненормально».

«Брат коли-небудь просив у вас вибачення?» – запитав я.

Він подумав хвилинку і сказав: «Принаймні я такого не пригадую. Брат зізнався моїй сестрі: йому шкода, що він не відвідував матері частіше під час хвороби. Мені було приємно це чути, але вже надто пізно».

Я пояснив Майклу ідею мов вибачення і те, чому поставив питання про вибачення брата. «Зазвичай люди розмовляють мовою вибачення, яку самі хочуть чути, – розтлумачив я. – Оскільки брат сказав сестрі про розкаяння через нечасті відвідування матері під час хвороби, то його мовою вибачення є висловлення жалкування: “Мені шкода. Я почуваюся недобре через зроблене”».

«Я дуже сумував за тобою»

«Отже, пропоную вам зідзвонитися з братом і попросити вибачення за розмову під час обговорення теми надгробного пам’ятника».

«Це буде важко», – пояснив Майкл.

«Ви маєте рацію. Можливо, це одна з найскладніших ситуацій у вашому житті, – підтвердив я. – Але, напевно, пов’язана з найефективнішим вирішенням проблеми». Разом ми склали текст приблизного вибачення для Майкла. Воно виглядало так:

Я усвідомлюю, що надто різко повівся з тобою після маминого похорону, під час розмови про надгробний пам’ятник. І почуваю ся недобре через сказане тобі. Я знаю, що це було неправильно і багато роздумував над цим відтоді. Мені дуже шкода з цього приводу. Не знаю, чи пробачиш, але я хочу тебе про це попросити. Якщо я можу зробити щось для виправлення ситуації, то бажаю зробити таке. Я страждаю через погане поводження з тобою і слова про намір більше ніколи не бачитися. Я дуже сумував за тобою. Я знаю: слів назад не забереш, але хочу сказати, що мені шкода через них. Я не хотів зіпсувати стосунки і сподіваюся на пробачення.

Майкл прочитав вибачення вголос, і на його очах заблистіли сльози. «Це справді те, що я відчуваю, – сказав він. – Я б хотів мати можливість так вибачитися. Але як це зробити?»

«Я пропоную подзвонити брату і запитати, чи можна навідатися до нього якось увечері. Якщо він не погодиться, то раджу почекати місяць і спробувати знову. Але відчуваю, що він скаже “так”. У такому випадку, коли ви потрапите до його будинку, не витрачайте багато часу на пусті розмови. Почніть відразу з головного і повідомте: ви приїхали вибачитися за те, що не дає спокою протягом довгого періоду. Я би просив подзвонити після зустрічі з братом і поділитися своїми відчуттями». Майкл погодився і подякував за консультацію.

Відповідь брата

За шість тижнів Майкл зателефонував і попросив про повторну зустріч.

«Гаразд. Я би хотів почути вашу історію».

Через кілька днів Майкл прийшов до мого офісу. «Я навіть не можу висловити втіху від того, що прислухався до вашої поради, – сказав він. – Це було найважчим із зробленого в житті, але після мого вибачення брат розплакався. Він відреагував емоційно: “Я знаю, що не мав рації. Мені слід було допомогти з оплатою маминого пам’ятника. Просто я ніколи не переймався таким і вважав це сентиментальним. Але зараз я розумію: це неправильно. Спочатку я образився і розсердився на твою реакцію. Але пізніше зрозумів, що ти мав право на неї. Ймовірно, на твоєму місці я би відреагував так само. Тому хочу сказати, що пробачу тебе, якщо ти пробачиш мені”.

Ми обнялись і довго не могли припинити плакати. А потім мій брат сказав: “Назви ціну пам’ятника, тому що я хочу віддати вам із сестрою свою частку”.

“Ти не повинен робити цього, – заперечив я. – Той факт, що ми знову разом, є достатньо цінним і своєрідною платою для мене”.

“Я знаю, але хочу зробити це заради себе і мами”, – не погодився він, і сльози покотилися знову.

“Гаразд, – сказав я. – Я пошукаю рахунок і назву ціну”. Потім ми присіли і годину розмовляли про події після смерти мами. Ми чудово поспілкувалися, і я відчув зцілення стосунків. Наступного тижня брат із дружиною приїдуть до нас на барбекю. Мені і моїй половинці цікаво, що в них зараз відбувається в житті. Дякую, що підштовхнули до вибачення», – сказав Майкл.

Дещо дуже вагоме

«Я задоволений, що ви дотримувалися моїх вказівок, – сказав я. – Важко назвати в стосунках щось вагоміше, ніж навчитися брати відповідальність за свої помилки і щиро просити вибачення в людини, перед якою ми завинили».

Я вірю, що багато стосунків між братами і сестрами можна було б зцілити, якщо би хтось виявив ініціятиву і попросив вибачення. Я не гарантую, що всі вибачення були б такими успішними, як у випадку Майкла, але можу запевнити: стосунки в цьому разі все одно покращуються.

ПРОХАННЯ ВИБАЧЕННЯ В ЧОЛОВІКА ЧИ ДРУЖИНИ

Подружні стосунки є основним видом стосунків у сім’ї. Міцні шлюби пов’язані з навчанням партнерів просити вибачення у випадку образи один одного. Вибачення в подружжі може відновлювати стосунки ще краще, якщо ми вчимося розмовляти основною мовою вибачення один одного.

Якось сонячного дня до мене (Дженіфер) в офіс завітала одна пара. В Одрі та Кріса була одна дитина, і вони одружилися двадцять років тому, хоча і не виглядали старшими за тридцятирічних. Балакуча Одрі почала пояснювати причину приходу. Нещодавно жінка зазирнула в пам’ять свого комп’ютера і побачила, що Кріс (у нього був гнучкий графік роботи) заходив на порнографічні сайти майже завжди, коли вона йшла на роботу. Одрі це дуже образило; і вони обоє ухвалили вирішити цю проблему і зміцнити свій шлюб.

Мене вразило сильне бажання цієї пари змінитися – вони турбувалися про почуття один одного і обоє хотіли розмовляти на тему порнографії і подружньої близькости. Кріс на диво не захищався. Він пообіцяв більше ніколи не дивитися порнографічних сайтів, тому що це засмучувало Одрі.

З одного боку, Одрі була задоволеною поступливістю Кріса, але, з іншого, – хотіла від чоловіка чогось більшого. Вона хотіла розуміння чоловіком своєї зради. Дружина годинами розмовляла з Крісом про це. Як би він почувався, якби вона відплатила йому тією ж монетою? Під час наших сеансів Одрі поділилася зі мною тим, що робила все, аби подобатися Крісу, навіть скинула вагу.

Після тих слів Кріс почав усвідомлювати: його захоплення порнографією змусило Одрі почуватися так, ніби вона не задовольняє його сексуально. Вона виглядала в своїх очах непривабливою. Усвідомивши це, Кріс змінив ставлення. Чоловіку вже було не просто шкода, що його поведінка засмутила Одрі; він зрозумів, що порнографія стала його помилкою, тому що вплинула на стосунки з дружиною.

«Тепер я бачу, наскільки помилявся, – визнав Кріс перед Одрі в моїй присутності. – Я справді думав, що це невинне захоплення, але зараз бачу, що воно руйнує нашу близькість. А цього я хочу найменше».

Одрі полегшено видихнула, сказавши, що щиросердне розкаяння надало вибаченню більшої вагомости і значущости. Це також допомогло чоловікові відмовитися від порнографії через внутрішнє переконання, а не через податливість, що є вагомою відмінністю.

Головною мовою Одрі було вміння взяти на себе відповідальність. Вона хотіла почути від Кріса: «Я помилився». А все, що він міг сказати до наших консультацій, обмежувалося жалкуванням: «Мені шкода, що я тебе образив». Такого для Одрі було недостатньо. Дружина не вважала це щирим вибаченням, але після визнання з боку чоловіка помилки готова була пробачити.

Кріс та Одрі дізналися не лише про важливість вибачення, а й про важливість розмовляти мовою вибачення один одного. Усвідомлення цього забезпечує примирення для тисяч пар. Метою цієї книги є допомогти парам навчитись ефективно і щиро просити вибачення.

Попередній пост

УЧИМОСЯ ПРОСИТИ ВИБАЧЕННЯ В КОЛІ СІМ'Ї

Без щирого вибачення стосунки так і залишаються ураженими. І сімей із такими стосунками є багато. ... Читати далі

Наступний пост

ПРОХАННЯ ВИБАЧЕННЯ В РОДИЧІВ

ПРОХАННЯ ВИБАЧЕННЯ В РОДИЧІВ ЧОЛОВІКА ЧИ ДРУЖИНИ У нашому суспільстві жарти про тещу чи свекруху ... Читати далі