ПРОХАННЯ ВИБАЧЕННЯ В РОДИЧІВ

ПРОХАННЯ ВИБАЧЕННЯ В РОДИЧІВ ЧОЛОВІКА ЧИ ДРУЖИНИ

У нашому суспільстві жарти про тещу чи свекруху стали настільки поширеними, що люди не дуже хочуть розповідати про добрі стосунки з тещами чи свекрухами. З іншого боку, егоїстична свекруха чи теща може бути постійним «більмом на оці” У цьому підрозділі ми розмовлятимемо про свекрів, тестів, невісток та зятів так само, як і про свекрух і тещ. У свояцтві важко керувати ситуацією з однієї важливої причини: шлюб зводить, разом дві різні традиції і моделі подружніх стосунків. Відмінності неминуче спричиняють конфлікти. Невміння їх подолати може призвести до багаторічних «проблем у свояцтві».

Я (Ґері) пригадую пару, яка приходила до мене в офіс декілька місяців тому. «Ми не розуміємо нашої невістки, – пожалілася Кетрін. – Вона проти нашого відвідування онуків без попереднього телефонного дзвінка з обговоренням часу. Що це за стосунки?»

Її чоловік Кертіс додав: «Я ріс у сім’ї, де бабуся і дідусь заїжджали до нас майже кожного дня. Це один із найприємніших спогадів мого дитинства. До весілля наша невістка була дуже милою дівчиною. Але зараз, після появи дітей, жінка змінилася. Чому вона все так ускладнює?»

«Можливо, тому, що зараз вона дружина, мама і ще й працює, – припустив я. – Її життя дуже насичене, і ваш неочікуваний візит пов’язаний із новою турботою».

Слід відзначити, що моя відповідь шокувала подружжя, тому я продовжував говорити. «Чи вони з Аланом часто просять вас посидіти з дітьми?» – запитав я.

«Майже кожного тижня, – згадала Кетрін. – У тому-то й справа. Ми намагаємося допомогти їм, щоб вони могли проводити час разом, а натомість маємо таку “віддяку” з боку невістки».

Я намагався пояснити подружжю відмінності в сімейній динаміці і відмінності в поглядах між поколіннями: «У час вашого дитинства життя було набагато простішим, легшим і повільнішим; і сусіди часто заходили в гості один до одного. Посиденьки на верандах були звичними, а в теперішньому світі веранди і лавки – це вже ознака минулого. Сьогодні ми маємо комп’ютери, телевізори, уроки плавання, танців, фортепіяно, змагання і т. д. Сімейне життя є набагато метушливішим. У звичайної сім’ї дуже мало часу на відпочинок. Тому візити родичів у необумовлений час для молодої пари, яка намагається виховувати своїх дітей, часто є великим стресом».

Я пояснив подружжю, що прохання невістки дзвонити їй перед візитом і цікавитися про найкращий час не є сьогодні чимось незвичним. Я порадив Кетрін та Кертісу використовувати кожну нагоду посидіти з онуками і сприймати ці моменти як найголовніші в спілкуванні з ними.

Потім я запропонував подружжю попросити вибачення в невістки за нерозуміння того, що своїми несподіваними візитами спричиняли стреси. Слід сказати, що чоловік і дружина очікували не такого завершення розмови. Але чесно намагалися побороти себе і спробувати зрозуміти сказане. Я похвалив за звернення до мене по допомогу. Хоча подружжя могло обрати хибний шлях: дозволити всьому залишатися як є, а згодом сказати чи зробити те, що зруйнувало би стосунки з невісткою.

«Ситуація в стосунках із невісткою є дуже критичною, – попередив я. – Думаю, що щире вибачення пом’якшить образу і дозволить вибудувати кращі стосунки». Ви знаєте головну мову вибачення вашої невістки?» – запитав я. Зі збентеження пари я зрозумів, що ця ідея для неї була новою. Тому я пояснив подружжю про п’ять мов вибачення і чому так важливо розмовляти основною мовою вибачення людини.

«Здається, її мовою вибачення є прийняття відповідальности, – припустила Кетрін, – адже Алан розповідав мені, що в разі виникнення сварок дружина хоче чути від чоловіка “Я помилився”, а все решта не розцінює як вибачення».

«Тоді припустимо, що це справді основна мова вибачення, – запропонував я. – Тому будьте певні, що ви врахували її у своєму вибаченні. Доречно також спробувати використати ще інші мови». Декілька наступних хвилин ми розробляли формулу можливого вибачення. Ось, що вдалося отримати:

Ми усвідомлюємо, що наші візити без попередження завдали зайвого клопоту тобі, Алану і дітям. Звичайно, ми такого не хотіли. Ми розуміємо, що це неправильно і прагнемо попросити пробачення. У часи нашого дитинства життя було зовсім іншим, спокійнішим, і люди завжди заходили в гості без попередження. Але ми розуміємо, що зараз усе інакше. Ми всі живемо під великим тиском. У тебе робота та заняття з дітьми. Ми не можемо це не поважати. Ми цінуємо те, що ви дозволяєте нам посидіти з дітьми. Ми отримуємо задоволення від цих моментів. Тому не соромтеся телефонувати нам у будь-який час. А ми обіцяємо, що намагатимемося дзвонити перед своїми візитами. І якщо час для вас виявиться незручним, то обіцяємо не ображатися, бо розуміємо напружений темп життя сьогодні. Ми любимо вас обох дуже сильно і турбуємося про ваші сімейні стосунки і міцність шлюбу. Ми хочемо допомагати, а не шкодити. Отож, ви пробачите нас за те, що ми були трохи набридливими? Ми знаємо: це неправильно – і хочемо виправитися.

Пізніше подружжя поділилося, що вибачення було успішним і стосунки з невісткою налагодилися. «Нам слід навчитися жити у двадцять першому столітті, – визнала пара. – Дякуємо за допомогу».

Більшість проблем у родині можна залагодити завдяки бажанню просити вибачення і вмінню робити це мовою іншої людини.

ПРОХАННЯ ВИБАЧЕННЯ В ТІТОК І ДЯДЬКІВ

Сьогодні, коли сім’ї живуть на відстані один від одного, дядьки і тітки відіграють незначну роль у сімейних стосунках. Однак, коли є можливість розвивати стосунки, то вони мають бути позитивними. А якщо так, то це означає, що час від часу вам потрібно буде просити вибачення.

Мій друг дитинства Віктор розповів мені (Дженіфер) історію про найяскравіше враження від реакції на вибачення. Майже сорок років тому він образив свою тітку, але Енні ошелешила, коли прийняла вибачення і пробачила. Під час свого бунтарського підліткового віку Віктор та його друг пограбували будинок тітки Енні. Хлопці взяли трохи грошей та лікер, однак Віктор не дозволив забрати особисті речі, зокрема перстень на туалетному столику.

За багато років у Віктора виникло духовне осяяння, і він відчув непереборне каяття за свої дії. Отож, написав листа зізнання і вибачення своїй тітці і носив зі собою декілька тижнів, не відправляючи. Віктору дуже важко було визнати цю жахливу помилку перед тіткою, яку сильно поважав. Одного дня чоловік вкинув листа в блакитну поштову скриньку, але навіть, коли відпускав ручку, здається, вона приклеїлася до руки.

Минуло декілька тижнів, коли Віктор отримав просту відповідь на своє вибачення. Як він пригадує, тітка написала: «Я завжди думала, що це ти, бо бачила: це був хтось, хто любив мене і не взяв найцінніших для мене речей. Я хочу, аби ти знав: я щиро тебе пробачаю і ціную твоє вибачення». За декілька тижнів Віктор спромігся відвідати вже хворих тітку і дядька. Вони підтвердили своє прощення і висловили вдячність за бажання виправити колишню помилку. Віктор зробив це вчасно, адже за шість місяців тітка Енні померла. Вибачення звільнило чоловіка від докорів сумління.

Віктор зізнався мені: він часто замислювався над тим, що би трапилось, якби тітка померла до вибачення. Він щасливий, що не взяв цього з собою у власну могилу. Вибачення пов’язане з перспективою зміцнення стосунків, у той час як неспроможність просити вибачення висить, немов тягар, на наших шиях протягом усього життя.

ПРОХАННЯ ВИБАЧЕННЯ В ДІДУСІВ ТА БАБУСЬ

Для більшости з нас дідусь і бабуся є люблячими, завжди усміхненими людьми, які роблять щось хороше для своїх онуків, Звичайно, насправді дідусі і бабусі можуть бути різними. Деякі підпадають під опис люблячих і веселих. Однак інші є різкими, егоїстичними і злими. Онуки також можуть мати різні типи характеру. Деяких легко любити, інших складніше через нестерпну поведінку. Онуки здатні бути також різкими і жорстокими Деякі онуки крадуть у дідусів і бабусь. Інші глузують із їхніх надмірної святости і релігійних вірувань. Ще інші ігнорують родичів і взагалі віддаляються.

Є багато випадків, коли онуки повинні просити вибачення в дідуся з бабусею за свої слова чи вчинки. Розуміння мови ви бачення родичів надає вашому вибаченню більшої ефективности, що сприяє розвитку позитивних стосунків.

У сімнадцять років Паула вкрала автомобіль дідуся і бабусі, поки ті були у відпустці, покаталася на ньому, потрапила в аварію й опинилась у лікарні. До цього випадку Паула мала чудові стосунки з дідусем і бабусею. Вона могла зайти до їх будинку в будь-який момент. Вони завжди давали їй кишенькові гроші і дарували безліч подарунків. Дідуся та бабусю глибоко образила така зрада довіри. Старенькі навіть уявити не могли, що онучка здатна так вчинити. Цього вечора Паула гуляла з друзями і трохи випила. Під впливом алкоголю і з’явилась ідея покататися на автомобілі. Друзі намагалися відмовити від витівки, але дівчина наполягла на своєму і пояснила, що її дідусь і бабуся не матимуть нічого проти.

За два дні старенькі повернулися з відпустки й відвідали Паулу в лікарні. Дівчина фізично майже не постраждала, але емоційно почувалася розчавленою. Паула розуміла, що зрадила двох люблячих людей. Тому дівчина благала про вибачення.

«Мені дуже шкода, – сказала Паула. – Я знаю, що вчинила неправильно і несправедливо. Через свій вчинок я дуже погано почуваюся. Мене засмутило пошкодження вашого автомобіля. Я пила того вечора. І розумію, що не слід було такого робити, але це не виправдовує моєї поведінки. Мені шкода, проте я сподіваюся на пробачення».

Дідусь дуже повільно вимовив: «Пауло, ти дуже нас розчарувала. Ми навіть не могли подумати про таке. Ми нічого не знали про вживання алкоголю і засмутилися, бо ти могла тієї ночі загинути. Ми розуміємо, що тобі шкода і що ти жалкуєш про цей вчинок. Якщо ти справді щиро хочеш попросити вибачення, то повинна оплатити витрати на ремонт автомобіля. Тоді ми відчуємо щирість.

Ми любимо тебе. Ми хочемо для тебе тільки найкращого, але не можемо так просто змиритися з помилкою. Ти повинна бути відповідальною за вчинки і сама боротися з наслідками. Тому відразу після твого одужання ми розробимо графік виплати витрат. І ти платитимеш нам зі своїх кишенькових грошей і з того, що підзароблятимеш».

Коли родичі покинули палату, Паула була в шоковому стані. Вона ніколи би не подумала, що дідусь скаже таке. Вона думала: родичі відразу пробачать, коли вона попросить вибачення і заплаче. Паула не розуміла двох моментів. Перше: мова вибачення дідуся пов’язана з відшкодуванням образи. Для нього вибачення не є щирим, коли не включає виправлення припущеної помилки. Друге: дідусь розумів, що якщо дівчина сама не боротиметься з наслідками, то згодом знову вип’є і вчинить так само погано або й гірше. Коли дідусь наказав відшкодувати витрати на ремонт автомобіля, то зробив велику послугу.

Пізніше дідусь зізнався, що тоді висловився настільки різко через любов до онучки. Він молився, аби це було уроком, який вона ніколи не забуде.

За декілька місяців після виплати Паулою частини витрат на ремонт автомобіля дідусь зглянувся: «Ти довела мені, що є чесною людиною. Ти сумлінно платила кожного місяця за автомобіль. Сподіваюся, це стало для тебе уроком. І я всім серцем вірю, що ти ніколи не зробиш чогось подібного. Тому хочу повідомити: я прощаю тобі частину боргу, і ти можеш витрачати свої гроші на щось інше, адже ти довела щирість вибачення і прийняла на себе відповідальність за свій вчинок».

Дідусь міцно обійняв онучку; вона заплакала і розчулилася: «Дякую, дідусю. Я дуже ціную це і хочу сказати, що цей урок не забуду ніколи. І я вже не вживаю алкоголю. Я вирішила, що життя для мене є важливішим, ніж спиртні напої».

«Мені приємно це чути», – визнав дідусь і знову міцно обійняв онучку.

Для здорових сімейних стосунків потрібні щирі вибачення, і це пов’язане з тим, що всі ми час від часу помиляємося. Жоден із нас не є ідеальним відносно членів сім’ї. Здорові сімейні стосунки не вимагають досконалости, але вони вимагають виправлення своїх помилок. Щире вибачення є найважливішим кроком на шляху зцілення образ і відновлення стосунків.

Попередній пост

ПРОХАННЯ ВИБАЧЕННЯ В БРАТІВ І СЕСТЕР

Більшість братів та сестер словом і вчинком ображають один одного. Якщо не навчити просити вибачення, ... Читати далі

Наступний пост

ВЧИМО ПРОСИТИ ВИБАЧЕННЯ СВОЇХ ДІТЕЙ

Нещодавно я прочитав понад тридцять найпопулярніших книжок із виховання. Жодна з них не включала хоча ... Читати далі