Анкілозавр

Хто такі динозаври

Анкілозаври пересувалися на чотирьох лапах і живилися рослинами. Їхньою характерною особливістю був кістяний панцир, що покривав тіло. На хвості анкілозаврів був кістковий виріст у вигляді булави, який використовувався, напевно, для самозахисту. Найбільшим представником цієї групи динозаврів був анкілозавр.

Анкілозавр за сучасними мірками був дуже великою твариною, його довжина досягала 10 метрів, висота – до 2,5 метрів. Важив він до 6 тонн.

Порівняння розмірів анкілозавра та дорослої людини

Цей динозавр мав широке, приземкувате, кремезне тіло, що міцно стояло на коротких лапах. Задні лапи були довші за передні.

Череп був дуже товстим, мав трикутну форму, причому ширина перевищувала довжину. Кістки черепа та інших частин тіла в анкілозавра були щільно з’єднані між собою, що збільшувало їхню міцність.

Зуби анкілозавра були маленькими, за формою схожі на листя – вони максимально підходили для споживання рослинної їжі. Видно, їм доводилося рідко залишатися без роботи, бо апетит в анкілозаврів був відмінний, про що свідчить об’єм їхнього черева.

Одна з найвідмінніших рис анкілозавра – його броня, що складалась з врослих у шкіру окремих кісткових пластин, посилених твердими опуклими наростами і шипами. Такі пластини можна побачити в крокодилів (на фото) і деяких ящірок.

Розміри цих пластин були різними. Більші пластини розташовувалися симетричними рядами на шиї і спині динозавра. Деякі з них могли зростатися (спаюватися) повністю, утворюючи подобу поясів, що є однією з причин, через яку цього динозавра іменують анкілозавром, – “спаяним ящером”. На лапах і хвості пластини були меншими. Жорстка кругла луска захищала верхню частину черепа.

Знаменита хвостова булава анкілозавра також складалася з декількох зрощених великих пластин. Вона була досить важкою і швидше за все, використовувалася для оборони і мала значну руйнівну силу. Удар анкілозавра, який за довжиною і вагою перевершував слона, міг запросто перевернути будь-якого хижака, який би наважився його атакувати.

У цілому броня анкілозавра створювала непоганий захист навіть від великого тиранозавра. Єдиним вразливим місцем анкілозавра був не захищений бронею живіт. Тому при нападі анкілозавр, швидше за все, щільно притискався до землі, присідаючи на лапи.