Пахицефалозавр

Хто такі динозаври

Знайти цілий череп динозавра – велика удача для палеонтологів – вчених, які вивчають останки динозаврів.

Річ у тому, що, як правило, черепи динозаврів досить крихкі і за багато років, протягом яких вони покояться в землі, черепи поступово руйнуються, перетворюючись на прах.  Але в цьому, невтішному для вчених правилі є одне виключення – це черепа пахицефалозаврів – наступної групи динозаврів, яких ми розглянемо.

Найцікавіше, що череп – це фактично все, що знаходять учені з останків пахицефалозавра, не дивлячись на те, що він відомий сучасній науці вже 150 років. Напевно, це найзагадковіший і найменш вивчений динозавр на сьогоднішній день.

Свою назву, що в перекладі з грецької означає “товстоголовий ящір”, пахицефалозавр отримав саме за будову свого черепа. Довжина тіла пахицефалозаврів досягала 4,5 метра. Висота – до 2 метрів. Важили вони до 450 кілограмів.

Порівняння розмірів пахицефалозавра та дорослої людини

Пахицефалозавр був найбільшим представником однойменної групи динозаврів. Проте варто відмітити, що досі невідома його точна довжина тіла. Це пов’язано з малою кількістю знайдених останків пахицефалозавра. Раніше вважали, що він міг досягати довжини 12 метрів. Лише після знаходження останків дрібніших представників цієї групи, стали вимальовуватися чіткіші розміри цього динозавра. Тепер учені вважають, що дорослий пахицефалозавр був завдовжки близько 4,5 метрів. Пересувався він на двох задніх лапах.

Передні лапи були невеликими, але досить розвиненими. Виходячи з будови зубів, можна припустити, що живилися пахицефалозаври рослинною їжею.

Найцікавішою частиною скелета пахицефалозавра, поза сумнівом, був його куполоподібний череп. Завтовшки він був близько 23 см, а в довжину досягав 60 см. Серед учених досі немає єдиної думки, для чого йому був потрібний такий міцний череп.

Великі очні ямки змушують припустити, що зір пахицефалозавра був дуже гострим

Деякі вчені припускають, що в шлюбний період самці в буквальному розумінні билися головами за самиць (таку поведінку можна зустріти сьогодні в багатьох тварин – наприклад, у гірських баранів). Товстючі черепи динозаврів легко витримували таке навантаження. Але, як і в сучасних тварин, це носило більше показовий характер, і зазвичай усе кінчалося без серйозних травм.

Інші учені вважають, що пахицефалозаври використовували свій міцний череп, таранячи їм хижаків невеликого і середнього розміру. Можливо – обидві версії вірні, пахицефалозаври використовували свій міцний череп в обох випадках.

Для того, щоб утримувати рівновагу під час бігу, пахицефалозавр повинен був тримати свій жорсткий хвіст спрямованим строго назад паралельно землі