Друзі сім’ї

Родина

Хто вам потрібний більше – сім’я чи друзі? А якщо ви опинилися перед вибором – тільки сім’я чи тільки друзі? Добре, що ніхто серйозно не ставить нас перед таким вибором. Бо, як би ми не любили своїх чоловіків (дружин), дітей і батьків і як би не дорожили своєю сім’єю, для повного щастя нам не вистачає їх – цих чудових людей, готових скласти компанію в будні і у свята, готових відправитися з нами в кіно і зробити перехід через Альпи. З ними ніколи не буває нудно, з ними можна обговорити усе на світі, з ними в нас немає жодних проблем. От хіба що…

Спілкування з друзями займає надто багато часу

Уявлення про те, яке місце в житті повинні займати друзі, складається в дитинстві. Тоді ж визначається і міра близькості в спілкуванні з ними. Багато в чому це залежить від прикладу батьків і інших родичів. Дитина, яка провела все своє дитинство в оточенні величезної дружньої батьківської компанії, у майбутньому напевно прагнутиме до відтворення такого ж типу стосунків і у власній сім’ї. Не останню роль грають особливості характеру і темпераменту, такі, як товариськість. Погляди можуть змінитися і в дорослому віці. Так, наприклад, надтовариська дружина і замкнутий чоловік іноді як би переймають якості один одного і наближаються в спілкуванні з друзями до золотої середини.

“Мені подобається, що в чоловіка багато друзів. Вони всі чудові хлопці, і я зовсім не проти їх компанії. Але окрім зустрічей спільних, з дружинами і подругами, у них ще є тільки чоловічі “зібрання” – гра у футбол, лазня і пиво. Я і проти цього нічого не маю, але не так же часто. Майже кожної середи – футбол, кожної п’ятниці – лазня. Причому усе це навіть не обговорюється – він ходить туди, як на роботу. Іноді вони так само відмічають вдалі справи на роботі, іноді – перемогу нашої (чи не нашої) збірної. А я сиджу вдома, книжки перечитую”.

Подібні претензії – не рідкість. І пред’являються вони частіше чоловікам. Звичайно, буває, що до різноманітних захоплень поза домом схильна дружина, але звичайно це випадки, коли своїм сімейним життям вона невдоволена. Коли ж все гаразд, то всі її захоплення – усередині сім’ї, із сім’єю і для сім’ї. Це не означає самітництва і відсутності взагалі яких би то не було інтересів. Але жінки цими інтересами і спілкуванням з подругами доповнюють своє сімейне життя, а чоловікам, разом із сімейним життям, потрібне інше. Жінкам не обов’язково потрібна якась справа, щоб поспілкуватися між собою, – саме спілкування сприймається ними як заняття. А чоловіки не можуть “просто поговорити” з друзями, вони збираються для чогось конкретного. Це робота, спорт, колекціонування, полювання чи рибалка, а також обговорення усього цього за пивом або в лазні.

Чи можна з цим боротися? Можна, причому якими завгодно способами. Все одно не допоможе: або замість одного захоплення буде інше (воно, цілком можливо, не сподобається вам ще більше), або замість старих друзів з’являться нові (теж невідомо які), або друзів не залишиться взагалі.

Краще зверніть увагу на позитивні сторони такого проведення часу.

У вас є стабільний вільний час, і шейпінг, косметологічний кабінет, перукарня – у вашому розпорядженні (без докорів сумління: як там коханий?). І у вас активний, задоволений собою – а значить, і всім оточенням – чоловік. Чим не подарунок?

Між іншим, чоловіки, яким не чиняться жодні перешкоди в спілкуванні з друзями, зазвичай самі здатні в разі потреби від нього відмовитися. А от заборонений плід, як відомо, привабливий удвічі.

Друзі не подобаються

“Чоловік терпіти не може мою подругу. Вона говорить нісенітницю, занадто голосно сміється, занадто часто приходить без попередження і погано на мене впливає. Звичайно, він не виганяє її з дому, але робить усе можливе, щоб вона сама пішла. Сидить з нудьгуючим видом, позіхає, на питання відповідає: “Так” – “Ні”. Я пробувала з ним поговорити на цю тему – хотілося б хороших стосунків, – але він непохитний: “З боку видніше, що вона за людина. Хочеш – спілкуйся, але без мене”. …Тепер у мене і з нею конфлікти на цьому ґрунті стали виникати. Ну не казати ж їй, щоб приходила, коли чоловіка немає вдома?”

Ми не можемо любити всіх людей, і цілком імовірно, що хтось з близьких і друзів нашого обранця чи обраниці нам не дуже-то подобається. Випадки крайньої неприязні трапляються досить рідко, але все таки народна мудрість про “друга мого друга” підтверджується не завжди. Чому? У людей може бути різна потреба в спілкуванні, і тоді веселі дружні вечірки, що радують і веселять одного з подружжя, але дратують і абсолютно вибивають з колії другого. Іншою причиною такого прохолодного ставлення можуть бути звичайні ревнощі. Зізнатися в цьому складно, але як інакше назвати почуття, що коханій людині дуже добре з кимсь іншим, що в цьому другому вона має потребу не менше, ніж у тобі, що їх зв’язують теплі спогади і безліч спільних знайомих?

Ну і, врешті-решт, нам може хтось не подобатися, тому що… просто не подобатися. Ті, хто захоплюється психоаналізом, можуть за якусь пару – трійку років з’ясувати, чому саме, але важливіше, напевно, визначитися у своїй поведінці.

Отже, перше. Які б почуття ви не переживали до друзів своєї половинки (взагалі до чиїхось друзів), потрібно визнати, що це їх право. Подумайте, чим ці друзі так важливі, що вони дають у психологічному плані? Що забезпечує таку міцність стосунків?

Будьте помірні в критиці. Висловлювання на кшталт: “Що може бути спільного з такими людьми, про що з ними можна говорити!?” – обов’язково призведуть до образи і навіть конфлікту, адже відомо, що дружать люди, які чимось схожі. Можете сказати, що вам не подобається конкретний вчинок або щось конкретне в поведінці, але зовнішність, інтелект, моральні якості – не чіпати.

Якщо вам дійсно не подобається спілкуватися з цими людьми, спробуйте домовитися без образ про роздільне проведення часу.

І, нарешті, порада прямо протилежна: спробуйте влаштовувати якомога більше спільних заходів саме з ними. Не виключено, що, побачивши людей у різних життєвих ситуаціях і узнавши всі їх якості, ви зміните своє ставлення до них і полюбите ну просто як рідних.

Світлана Івлєва, психолог

Попередній пост

Що допомагає і заважає спілкуванню

Родина У мистецтві спілкування дуже важливо вміти вислухати і зрозуміти того, з ким ви говорите. ... Читати далі

Наступний пост

Друзі сім'ї (Продовження)

Родина Друзі занадто подобаються "Мого чоловіка не можна ні з ким знайомити. Як тільки з'являється ... Читати далі