Друзі сім’ї (Закінчення)

Родина

Конфлікти з друзями

“Ми декілька років дружили з однією сімейною парою – Андрієм і Машею. Разом відпочивали на півдні, і стосунки якось відразу склалися. У нас виявилося багато спільних інтересів, ми розуміли один одного з півслова, і наші діти майже ровесники. Крім того, у них між собою такі чудові стосунки, що і в нас – мабуть, під впливом прикладу – конфліктів стало менше. Загалом, я була дуже рада, що в нас такі друзі. Але кілька місяців тому чоловік серйозно посварився з Андрієм. Причина – Андрій щось обіцяв, але своєчасно не зробив, у результаті чоловік підвів людей, зв’язки з якими були дуже важливі по роботі і т. д. Так мені розповів чоловік. Андрій своїй дружині розповів по-іншому, так що реальну причину з’ясувати складно. Та мені і не важливо, що сталося. Але спілкуватись, тепер не виходить. Ми з Машею спочатку намагалися якось усе повернути, але не вийшло: чоловіки непохитні і налаштовують нас теж одну проти одної”.

Шкода втрачати стосунки, навіть якщо є причина для серйозного конфлікту. І хотілося б цього уникнути, адже з віком нові друзі з’являються все рідше. Усе це розуміють, але часто із запізненням, коли вже важко повернути втрачене.

З друзями і родичами краще взагалі не мати професійних, та і будь-яких ділових стосунків. Занадто вже часто це закінчується конфліктами. Людина може бути хорошим другом, але при цьому не таким грамотним співробітником, як ви чекали. Цінуйте друзів за ті якості, які є і які забезпечують вашу дружбу.

Високі вимоги до людей і до себе напевно забезпечують соціальну стабільність. Але, погодьтеся, хороші люди теж здійснюють іноді погані вчинки. Якщо припиняти стосунки з усіма, хто повівся не так, як ми чекали і як ми вважали за правильне, то… кілька років – і Новий рік ми зустрічатимемо в повній самотності.

Якщо в конфлікті берете участь не ви, а ваша друга половина, то не підливайте масла у вогонь, а, навпаки, згладжуйте гостроту ситуації. Чоловіки конфліктують з приводу ділових проблем – і тоді дружина може постаратися переконати, що в житті є не лише справи, а і просто людське спілкування. Жінки ж частіше сваряться через міжособові проблеми. Чоловік, який вважає, що це сущі дурниці, може і дружину навести на думку, що можна не так серйозно сприймати, що хтось, щось не так сказав.

Як би ви не були злі на людину, постарайтеся дотримувати основні правила поведінки в конфлікті: розбирайте конкретну ситуацію, а не особові якості; кажіть більше про свої почуття, а не тавруйте ганьбою; не переходьте на обговорення родичів і на прогнози відносно дітей; не погрожуйте і не доводьте розвиток подій до слова “ніколи”.

Не бійтеся зробити першим крок до примирення, а може, і вибачитися за те, що в пориві гніву наговорили зайвого. Ви лише виграєте від цього.

Не прагніть запам’ятати образи на все життя, що залишилося. Крім того, що вони гальмують відновлення стосунків з іншими людьми, вони здатні впливати на ваш власний стан і погіршувати здоров’я.

Спробуйте поглянути на всю ситуацію з боку очима абсолютно сторонньої людини. Уявіть, що розповідає про конфлікт протилежна сторона. Подумайте, чому ваш у недавньому минулому друг або подруга поступили саме так, чому вони сказали саме ці слова. Однозначно – бо вони також емоційні і в них також є якісь дорікання на певне ваше ставлення до себе.

Спробуйте заглянути на декілька років вперед. Що буде, якщо ви розірвете стосунки остаточно? Що ви втратите і що придбаєте? От тепер робіть вибір – залишатися вашій дружбі в минулому чи тривати в сьогоденні і майбутньому.

P.S. Не в правилах психологів наполягати (і вже тим більше давити), але якщо ви вибрали перший варіант, виконайте всю цю процедуру через місяць. Усе у світі міняється, і наше сприйняття цього світу – теж. І дружба – занадто велика цінність, щоб втратити її через дрібні особисті амбіції.

Світлана Івлєва, психолог

Попередній пост

Друзі сім'ї (Продовження)

Родина Друзі занадто подобаються "Мого чоловіка не можна ні з ким знайомити. Як тільки з'являється ... Читати далі