Прийняття рішень

Шлюб вашої мрії

Чи потрібно нам здобувати вищу освіту? Змінювати місце проживання? Мати дітей відразу після весілля? Взяти автомобіль в кредит чи купити за відкладені гроші?

Немає кінця і краю рішенням, які потрібно приймати в подружньому житті. Вони мають бути оптимальні для чоловіка та дружини.

«Перша наша суперечка була через кілька місяців після шлюбу. Мій чоловік купив стіл за п’ятдесят доларів, – розказувала одна жінка. – Мені здавалося, що це втрата довіри до чоловіка, хоча стіл мені подобався. Я працювала, він вчився, тож нам треба було берегти кожну копійку. Тоді ми домовились, що будемо узгоджувати кожну купівлю понад п’ятдесят доларів».

Багато пар до весілля спілкувалися вільно, а після весілля стають дедалі замкнутіші. Головна причина такої зміни – до весілля немає потреби робити вибір.

Спочатку пара вільно говорить на будь-які теми, а згодом кожен замикається в собі. Чоловіку та дружині потрібно прагнути єдності після шлюбу.

Якщо пара не може знайти вирішення проблеми, то зникає спілкування, виникає стіна непорозуміння.

Соціологи і сімейні психологи стверджують, що процес вибору – це одна з найбільших труднощів у подружньому житті.

Правда, дехто ще дотримується давньої автократичної системи, де чоловік «править батогом», а жінка – радше дитина, ніж партнер; або визнає матріархат, коли жінка керує, а чоловік виконує її вказівки.

Що ж робити? Як вирішувати проблеми? Більшість молодих пар вважають, що проблеми вирішаться самостійно, тому не очікують великих труднощів. Ілюзія мирного життя зникає швидко. Пам’ятаю, як одна жінка сказала: «Я не могла і подумати, що в нас можуть бути суперечки, адже до весілля все було добре».

Однакові важливі

Чи кращий чоловік від жінки? Чи правда, що чоловіки мудріші від жінок? Очевидно, що ні. Чи правда, що чоловіки та жінки однаково важливі? Так, скажіть це чітко та голосно.

Чоловіки та жінки рівноправні. Чи означає, що рівноправні – це однакові? Ні! Є певні відмінності, але це не можна вважати недоліком.

Чи може чоловік змусити жінку робити щось проти її волі? Бути головою – це не означає бути диктатором і не дає право вирішувати та ставити дружину перед фактом.

Чи може жінка робити щось без поради свого чоловіка? Люди не досконалі, вони не завжди знають, як зробити правильно. Людям потрібно зрозуміти своє покликання.

У пошуках єдності

Жінці (чоловіку) треба говорити про свої почуття і думки своєму партнеру відверто, з любов’ю. Мета таких розмов – єдність у своїх рішеннях з партнером. Проте людям важко знайти ідеальне вирішення проблеми. Що робити, якщо неможливо досягти згоди?

Я вважаю, якщо можливо почекати, то почекайте. За цей час з партнером шукайте вирішення проблеми, а через тиждень знову поверніться до цього ж питання. На мою думку, остаточне рішення має приймати все-таки чоловік, так як він менше, ніж жінка, підвладний емоціям.

«Скільки нам чекати?» – запитаєте.

Скільки потрібно, стільки чекайте. Можна приймати нагальне рішення, якщо проблему необхідно вирішити вже сьогодні. Більшість питань можна вирішити згодом, бо злагода – цінніша за поспіх.

«Але якщо не куплю сьогодні, то завтра не буде знижки!» – скажете.

Ціна злагоди може бути дуже високою.

Якщо потрібно вирішити питання, а відповіді немає, то оберіть на вашу думку оптимальний варіант. Чоловік несе повну відповідальність за остаточне рішення. Жінка може мати відчуття покори і водночас відчувати безпеку від відповідального чоловіка, що в разі потреби здатен прийняти правильне рішення. Вона не повинна нести відповідальність за вибір чоловіка, також не варто їй стримувати чоловіка в прийнятті рішень.

Якщо час покаже, що чоловік зробив неправильне рішення, жінка не має права сказати: «Я ж тобі казала! Все було б добре, якби ти мене послухав». Тиснути на пригніченого чоловіка не варто, краще дати зрозуміти, що дружина його підтримає, тоді все буде гаразд.

«Ми зробили помилку, але все-таки ми разом, у нас все буде добре» – це слова мудрої жінки.

Чоловік повинен дбати про свою дружину. Чоловік, який любить свою дружину, ніколи не завдасть їй шкоди, а шукатиме вихід зі скрутної ситуації та сприятиме покращенню стосунків.

Джош навчився вирішувати з допомогою дружини. «Хочу сказати про найважче та найкраще рішення в моєму житті», – сказав він мені колись на семінарі.

Він був військовим протягом п’ятнадцяти років, але хотів почати свій бізнес. Дружина йому порадила подумати про те, як зміниться його життя, якщо він почне власну справу.

«Я розмовляв з чоловіком, він провадить такий самий бізнес, – розповів Джош. – Він сказав, що за перші роки існування своєї фірми майже втратив свою дружину, бо весь свій час та зусилля витрачав на розвиток свого бізнесу. Я усвідомив, що мені це не підходить, бо я дуже люблю Кендіс.

Я з нею розмовляв про свою мрію, але вона не хотіла, щоб я покинув військову кар’єру. Мені залишалось п’ять років до пенсії, і дружині та дітям подобалась моя робота. Що більше було розмов з дружиною, то більше я розумів, що покидати кар’єру військового було б нерозумно. Проте я дуже хотів відкрити свій бізнес. Я постійно розмірковував над цим. А одного разу священик сказав на проповіді: «Господь опікується чоловіками, даючи їм дружин».

Для мене це стало справжнім відкриттям. Я усвідомив, що Кендіс говорила правду, але мої амбіції не дозволяли чути її слова. Я все-таки залишився військовим. Це було одне з найкращих рішень мого життя».

Джош зрозумів принцип «двоє краще, ніж один». Часто ми чуємо мудрі слова саме з уст коханої людини.

Я добре знаю, що дехто з читачів заперечить те, що остаточне рішення повинен приймати саме чоловік. Так, але лідерство чоловіків не має нічого спільного з домінуванням над жінками. Якщо в подружжі немає лідера, то вирішення проблеми заходить у глухий кут. Треба прагнути єдності у всіх питаннях, але хтось із подружжя повинен мати вирішальне слово.

Багатьом парам варто нагадувати про те, що вони – одна команда. Партнери дуже часто сперечаються, захищаючи свій погляд. Дуже нерозсудливо так поступати. Краще поділіться своїми думками і знайдіть оптимальне вирішення проблеми. «Ми відчуваємо, ми вважаємо, ми вирішили», – це мова єдності.

Упокорювання в сім’ї

Лідерство чоловіка в сім’ї не означає, що чоловік важливіший від жінки. Кожна жінка та чоловік – безцінні. Лідерство чоловіка не означає, що чоловік може бути диктатором і вказувати дружині, що робити.

Методи диктатури зумовлюють багато проблем, а диктатор несе дуже велику відповідальність. Чоловік не повинен вирішувати все самостійно, у нього є дружина, яка може стати доброю помічницею для нього. Але, як може дружина допомогти, якщо чоловік не радиться з нею? У сучасному світі потрібні лідери, а не диктатори.

Але жінки не хочуть визнавати лідерство чоловіка в сім’ї, вони не хочуть навіть чути закликів про те, що треба надати лідерство чоловікові. Цей прояв у багатьох сучасних жінок асоціюється з відчуттям покори.

Тут я хочу розвіяти побоювання того, що стосується покори. Покора має бути взаємною. Ні чоловіки, ні жінки не можуть бути самодостатніми і водночас успішними в подружньому житті.

Чоловік, наприклад, може виявити покору, якщо піде з дружиною на вечірку, не маючи бажання йти туди. А дружина може виявити покору тим, якщо піде з чоловіком на футбольний матч, не розуміючи того, що приносить радість її чоловікові. Покора – це риса, протилежна до егоїзму, яку мають виявляти жінки і чоловіки.

Покора не забороняє висловлювати свою думку. Жінки, ви покликані бути допомогою для своїх чоловіків. Чому не поділитися з ними своєю мудрістю?

«Але чоловік не прислухається до моїх думок», – зізнається одна жінка. Це його проблема, не ваша. Мовчання не приводить до єдності. Ви відповідальні за те, щоб бути тактовними і мудрими, коли говорите, а ще варто використовувати свій розум. Не можна стояти і дивитися на невдачі вашого чоловіка. Ви повинні знайти рішення і допомогти йому.

Покора не означає, що жінці заборонено вирішувати. Йдеться про важливі питання щодо домашніх справ, а ще принцип спілкування «під егідою» свого чоловіка. Зазвичай жінки самостійно вирішують дуже багато домашніх справ.

Знайти єдність через відмінності

Приклад Девіда і Бренди – один з тих, як потрібно вирішувати суперечки. Жінка вчилася в коледжі на журналіста. Вона любила читати і вела щоденник ще зі студентських часів. До народження першої дитини Бренда працювала в місцевій газеті, тоді вирішила бути вдома. Інколи вона писала статті для газети. Девід працював у рекламній агенції. Він – творча людина, але поганий організатор. У молодій сім’ї були численні конфлікти і суперечки. Це сильно непокоїло Девіда, то він вирішив якусь дати цьому раду. Замислившись, він дійшов висновку, що дружина Бренда вміла робити добре одне, а він робити те, чого не вміла вона.

«Це для мене було як відкриттям: ми були однією командою. Колись я хотів все робити по-своєму, не думаючи про те, щоб об’єднати зусилля. У нас була розмова, тож ми дійшли певного розуміння. Ми домовились, що вона питатиме в мене поради, якщо буде потрібно, а інші питання я вирішую самостійно. Це було одне з найкращих рішень, адже між нами зникло напруження, ми побачили себе партнерами, які працюють на благо свого шлюбу».

Багато пар зрозуміли, що це дієвий метод, різноманітність об’єднує. Проте не варто цим зловживати. Один чоловік розповів: «Після весілля ми з дружиною погодились, що я вирішуватиму головні проблеми, а вона візьме на себе щоденні обов’язки. Ми живемо разом вже 25 років, але не прийняли жодного спільного важливого рішення».

Час нічого не навчить, якщо звертати увагу на кожну дрібницю. Краще узгодити обов’язки дружини та її відповідальність; вона може радитися з чоловіком, якщо бажає цього. Це може стосуватися їжі, одягу, дизайну будинку, автомобіля, освіти, виховання дітей та ін.

Я вважаю, що мудрий чоловік дасть дружині стільки повноважень, скільки вона бажає. Чоловік не сприйматиме старання дружини, якщо дбатиме про свою самооцінку. Жінка нікому не доводитиме свою благородність, якщо визнає, що чоловік її цінує. Якщо чоловік та жінка є одною командою і заохочують один одного досягнути межі своїх можливостей, то це – щаслива сім’я.

Висновок

Якщо пара зможе узгодити певні рішення, то в майбутньому уникне багатьох проблем. Я пропоную активно спілкуватись. Це сприятиме рішенню, яке буде найкращим для обох.

Якщо знайти консенсус неможливо, почекайте і подумайте над іншими способами вирішення суперечки. Через деякий час знову поговоріть на конфліктну тему, але цього разу робіть все, щоб досягти порозуміння.

Якщо і це не допоможе, то нехай чоловік прийме рішення на свою відповідальність. Жінці варто змиритися, співпрацювати з чоловіком і визнати його лідерство. Таке ставлення приведе до єдності сердець. І це найважливіше.