Місце дитини в сім’ї

Роздуми про виховання дітей

Сім’я ієрархічна, і це дуже важливо, але для виховання вимагається правильна ієрархія: батько – мати – дідусь і бабуся – старші брати і сестри – я – молодші. У кожного члена має бути своє місце в цій ієрархії. До речі, у наведеній схемі дідусь і бабуся стоять на другому місці після батьків. Такий стан справ має місце в тому випадку, якщо старше покоління вже зістарілося і саме передало старшинство своїм дітям.

Ця правильна ієрархія не повинна порушуватися. Якщо дружина стає на перше місце, то це спотворює сім’ю. Але є ще одне часте спотворення у влаштуванні сучасних сімей. Виявляється, часто негласною головою сім’ї є дитина. Спробую пояснити, що мається на увазі.

Один психолог відмічає, що в радянській педагогіці в 50-х роках стався переворот. Був оголошений усім нам відомий девіз: “Усе краще – дітям”. Ми настільки до нього звикли, що не сумніваємося в його справедливості. Щоб пояснити батькам, звідки йдуть їх біди з дітьми, цей психолог ставив батькам питання: “Кому у вашій сім’ї дістається кращий шматок?” – “Звичайно, дитині”, – слідує відповідь. А це і є ознака того, що в сім’ї всі стосунки перевернуті. Почнемо з того, що кращих шматків у сім’ї бути не повинно взагалі.

Перший і найбільший шматок повинен діставатися батьку. Відмічу ще раз: не кращий, а перший і найбільший. Другий шматок і поменше – матері, а далі всім іншим – дідусям і бабусям, і, нарешті, діткам. Так завжди було в сім’ях з традиційним устроєм.

Одна парафіянка розповідала, що коли вони сім’єю вперше поїхали з міста на все літо в село, то вона для себе зробила багато відкриттів. Одного дня вони повернулися з городу додому з однією сусідкою, місцевою мешканкою. Вона насамперед, як завжди, стала відразу готувати на стіл дітям, щоб підкріпити їх після роботи. “Ти що робиш-то?!” – із подивом спиталася сусідка. “Як що? Дітей годую”. – “Ти мужика-то спочатку нагодуй! От дає!” Тільки тоді ця жінка уперше замислилася, що в сім’ї має бути голова сім’ї, якого потрібно шанувати і що потрібно привчати дітей шанувати батька. Елементарні правила сімейного життя, які знала звичайна сільська жінка, були одкровенням для городянки, яка здобула вищу освіту, багато читала і вважала себе цілком хорошою дружиною.

За що дитина в сім’ї отримує кращий шматок? За те, що вона маленька? Тоді бережіться, батьки! Дитина дуже легко засвоює, що вона має певні привілеї просто за те, що вона маленька. Замість того, щоб подорослішати вже до 16-17 років, сучасні хлопці дорослішають тільки до 25, а дівчата, які в минулі віки часом вінчалися вже в 14 років, дорослішають тільки до 20 років. До 17 років батьки балують своє дитятко, а потім дивуються, чому їх синочок не хоче заробляти собі на життя, а все продовжує вимагати від батьків допомоги як щось саме собою зрозуміле. Причому фізичне дорослішання настає в тому віці, коли йому і належить: дівчина фізіологічно вже здатна стати матір’ю, парубок фізіологічно здатний стати батьком. Але вони не готові до цього морально.

У дитини не повинно бути жодних привілеїв, жодних особливих прав, які підносили б її над батьками. Вона повинна знати своє місце в сім’ї. У дитини мають бути чіткі уявлення про ієрархію в сім’ї: “батько – мати – дідусь і бабуся – старші брати і сестри – я – молодші брати і сестри”. Якщо протягом 17 років дитина чи вже підліток постійно вбирає: “Кращий шматок – мій, бо я маленька. Мені можна не працювати, бо я маленька. Я можу не допомагати мамі, бо я маленька і ще не вмію підмітати”, – то таке відношення до навколишнього світу в неї залишиться до кінця життя. Спочатку вона маленька, бо ще не ходить до школи. Потім вона маленька, бо ще тільки вчиться в школі. Потім вона маленька, бо ще тільки вчиться в інституті. Далі вона все ще маленька, бо вона молодий фахівець. І весь цей час людина вимагає собі особливих привілеїв за те, що вона маленька.

Звичайно, потрібно враховувати вік дітей і не вимагати від них те, що вони ще нездатні робити, але безкоштовних привілеїв бути не повинно.

Попередній пост

Заборони

Роздуми про виховання дітей Ще небагато про заборони. Дуже часто ми чуємо і самі вимовляємо ... Читати далі

Наступний пост

Зв'язок поколінь

Роздуми про виховання дітей Ви, напевно, чули історії про дітей-мауглі, які виросли серед звірів. Таких ... Читати далі