Зв’язок поколінь

Роздуми про виховання дітей

Ви, напевно, чули історії про дітей-мауглі, які виросли серед звірів. Таких випадків відомо декілька, і найголовніше, що цих дітей практично не вдавалося повернути до людського способу життя. Для виховання людини вимагається людське середовище, у вовчому середовищі зростає вовк. Я б додав ще наступне: для виховання дорослої людини потрібне середовище дорослих людей. Нинішня дитина занурена в дитяче середовище зі своїх однолітків, або просто дитяче середовище, – дитячий садок, школа, дитячий табір. Контакт дітей з дорослими украй обмежений. Але після такого виховання не потрібно дивуватися з безвідповідальності дітей, дивуватися, чому вони так повільно дорослішають. Вони звикли бути дітьми. Коли дитина виховується в сім’ї, то від постійного спілкування з дорослими вона вбирає доросле ставлення до життя.

Для виховання дорослої людини вимагається міцний зв’язок поколінь. Як тільки ми ослабимо зв’язок між поколіннями, то загубиться величезний досвід, що накопичувався сотнями років, а кожне нове покоління почне наново винаходити велосипед. Увесь же устрій сучасної сім’ї практично знищує зв’язок поколінь. Батько весь день проводить на роботі далеко від сім’ї. Це перший удар по сім’ї. Якими діти бачать своїх батьків? Батько втомлений прийшов з роботи, він лягає на диван і починає читати газету. Що починає робити мій старший син, коли я приходжу додому втомлений і відразу намагаюся відпочити? Він лягає поруч на диван або на підлогу і починає дуріти (іншого слова я не знаходжу). Так він наслідує дорослих. Мені доводиться примушувати себе вставати і починати чимось займатися, щоб син зовсім не звик до неробства.

Зараз більшість жінок працюють. Якщо мати йде на роботу, залишаючи свою сім’ю, то це другий і найсильніший удар по сім’ї. На одному із семінарів з виховання дітей одна представниця відділу у справах неповнолітніх поділилася своїм спостереженням. Поки в сім’ї п’є лише батько, то діти ще нормальні і сім’ю ще не можна назвати неблагополучною. Але якщо запиває і матір, то саме тоді діти точно потрапляють у категорію важких, а сім’я – у категорію неблагополучних. Щось подібне можна сказати про всі сім’ї. Коли із сім’ї на роботу пішов батько – це припустимо, але якщо із сім’ї йде мати, то сім’я руйнується остаточно. Протягом усього дня тато на роботі, мама на роботі, діти в дитячому садку чи в школі. Де сім’я? Можна відповісти: увечері ж усі збираються, по вихідних теж всі разом. Але яка мета, як правило, у дорослих увечері і у вихідні? Мета в більшості випадків одна – відпочити. А діти часто в цей час збігають погуляти чи посидіти в друзів. Кожне покоління росте саме по собі. Чому зараз у багатьох дітей спостерігаються відхилення в психіці? Тому що сім’я, яка була завжди міцним щитом, захистом для дитячої душі, тепер зруйнована. Замість затишної оселі – одне згарище.

Але як же передається досвід життя від одного покоління другому? Цей досвід передається, як правило, через спільну працю. Батько працює із сином, і той вбирає всіма фібрами своєї душі батьківське ставлення до життя. Не бесіда, не повчання, а тільки спільна діяльність. А доки сучасні діти ростуть у своєму поколінні, не спілкуючись із старшими, вони “варяться у власному соку”, що навряд чи їм приносить значну користь.

Попередній пост

Місце дитини в сім'ї

Роздуми про виховання дітей Сім'я ієрархічна, і це дуже важливо, але для виховання вимагається правильна ... Читати далі

Наступний пост

Діти - маленькі дорослі

Роздуми про виховання дітей Молоді люди дорослішають нині дуже повільно. Безвідповідальність підлітків вкорінена в нашому ... Читати далі