Виробляйте власну гнучку філософію виховання

Коли ви втомлені або вже встигли вирішити надто багато проблем і стикаєтеся зі ще одним викликом, власна філософія виховання мотивуватиме вас залишатися витривалими й послідовними. Батьківське покликання допоможе вам домагатися свого, хай там що.

Кожен віковий період у розвитку дитини вимагатиме від вас різного підходу. Деякі речі будуть діяти чудово. Інші – ні. Деякі різновиди покарань подіють на одну дитину, і ніяк не вплинуть на іншу. Не існує легких «формул дисципліни», які гарантовано спрацюють у житті кожної дитини. Тому вкрай важливо ставитися до себе поблажливо і далі вчитися нового.

Можливо, ви почуваєтеся невдахою, тому що в дитини з’явилися досить складні проблеми. Якщо це так, усвідомте, що ви не самі! Я (Скотт) пам’ятаю, як навчав своїх дітей важко працювати, заробляти гроші та заощаджувати. Трохи згодом я помітив, що егоїзм та матеріялізм закрадаються в їхнє життя. Спершу я подумав: «О ні, я виховав малих монстрів». Опісля я усвідомив, що потрібно дещо змінити та наголосити на іншій рисі характеру – щедрості. Завдяки цій зміні, я зміг забезпечити своїм дітям цілісніший підхід до розвитку характеру.

Можливо, ваші діти також розвинуть окремі негативні риси характеру, поки триватиме виховний процес. Якщо це так, не бийтеся головою об стіну, що дисциплінували неправильно (чи взагалі не дисциплінували). Зробіть корективи вже тепер і починайте наголошувати на чомусь іншому. Ви помітите нові зміни, що дозволять довершити їхній розвиток.

Ба більше, ви можете виявити, що робите деякі чудові речі, які просто не працюють. Кінець кінцем, виховання – річ мінлива. Саме тоді, коли вам здається, що в дитини все йде як по маслу, минає черговий день народження – і виростає ціла гора нових проблем. Прагніть учитися далі і випереджати ті зміни, які вам потрібно робити. Читайте нові книжки з виховання та перечитуйте старі. Говоріть з іншими батьками. У вас чимало можливостей!

Використовуйте різницю у вихованні

Повні сім’ї можуть стикнутися із ще однією трудністю – відмінностями між татом і мамою в стилі виховання і, зокрема, у тому, що пов’язане з дисципліною. Спосіб, яким батьки дисциплінують дітей, ґрунтується на цінностях кожного зокрема, а також на тому, що вони роблять зауваження в різний час.

Одна пара прийшла на консультацію, щоб розв’язати проблеми, які виникли в їхнього шестирічного сина Роберта. Поки тривав діялог, з’ясувалося, що існує певний конфлікт, тому що тато і мама не могли дійти згоди, як дисциплінувати дитину. «Під час їди, – запитав один з них, – треба вимагати, щоб він сидів прямо і їв, чи можна дозволити йому пустувати зі своїм братом?» Відповідь на це питання багато в чому залежить від філософії виховання. Ці батьки стикалися з подібними проблемами щодо неприбраної кімнати Роберта, його недоброзичливої поведінки і домашніх обов’язків.

Діти можуть скористатися з переконань обох батьків. Відмінності між дисциплінарними методами мами і тата можуть допомогти дітям виробити врівноважені погляди. На жаль, якщо батьки не визнають і не приймуть відмінності одне одного, кожен з них буде схильний надміру наполягати на своєму методі, прагнучи «встановити рівновагу». Кінець кінцем, їхня неузгодженість поглиблюється, і вони віддаляються все більше і більше, відчуваючи розчарування і збиваючи з пантелику своїх дітей.

Ми (Скотт і Джоан) кілька тижнів допомагали батькам Роберта навчитися розуміти і цінувати переваги одне одного. Ми знайшли сильні сторони в обох підходах до дисципліни і шукали способів впровадити їх у філософію виховання. І мама, і тато погодилися змиритися з дрібними пустощами та зменшити важливість манер заради добрих стосунків і позитивної атмосфери під час їди. Спершу тато відчував дискомфорт, але таки прийняв це рішення, тому що цінував позитивні взаємини з дітьми.

Інколи батьки не можуть дійти згоди або хтось із них не бажає обговорювати відмінності, які пов’язані з цінностями. Це трапляється в традиційних сім’ях, але найбільше поширено в контексті неповних чи змішаних сімей. Якщо це відбувається у вашій сім’ї, допоможіть дітям впоратися з різними філософіями виховання. Поясніть свої цінності та переконання. Ви могли би сказати: «Я знаю, що коли ти йдеш до татового помешкання, він дозволяє тобі їсти нездорову їжу, переглядати жорстокі фільми і не примушує прибирати в кімнаті. Я не можу контролювати того, що відбувається там, але я хочу, щоби ти розумів, навіщо нам потрібні деякі правила в цьому домі».

Такий підхід навчає дітей ваших переконань та цінностей, що лежать в основі філософії виховання. Обговорення цінностей та переконань допоможе дітям зрозуміти відмінності між ними і навіть підготує фундамент для власного вибору, коли вони виростуть. Один дванадцятирічний хлопець сказав: «Мій тато досить суворий, і часом мені це не до вподоби, хоча іноді я вважаю, що це таки добре. Я став сам лягати о 21:00 в маминій оселі, тому що мені подобається самодисципліна. Тато навчив мене цього».

Очевидно, що існує чимало способів дисциплінувати й виховувати дітей. Занотувавши свої цінності і знаючи, чому ви робите те, що робите, ви дістанете змогу впоратися з викликами сьогодення. Коли ви не знаєте, як зарадити конкретній проблемі, поставте собі ці важливі питання щодо ситуації, в якій опинилися:

  • Що саме мені не подобається в тому, що трапилося?
  • Які цінності штовхають мене до такого висновку?
  • Які можливі рішення можуть тут допомогти і які цінності спонукають мене до таких рішень?

Така робота допоможе вам прояснити свою філософію виховання. Ви зможете зрозуміти, чого саме прагнете у взаєминах зі своїми дітьми. Крім того, розуміння своєї філософії виховання сповнить вас почуттям власної місії і буде чудовою мотивацією в роботі з дітьми.

Це робити варто!

Додержуватися послідовности в дисципліні нелегко, однак дивіденди ви отримаєте великі! Хоча вам і знадобиться трішки передбачливости, час та енергія, витрачені на визначення своєї філософії виховання, це забезпечить вам мету, напрям і мотивацію, щоби не спинитися на пів дороги. Ось короткий підсумок трьох принципів, які допоможуть вам не збитися зі шляху, навіть коли ви втомлені чи перевантажені.

  1. Зосереджуйтеся на цілях.
  2. Будьте терплячими.
  3. Шукайте позитивних способів.