ВСТУПНЕ СЛОВО

«Добре, тепер твоя черга», – сказав батько, вперше простягаючи мені (Скоттові) ключі від машини. Схвильований і наляканий водночас, я шмигнув на сидіння водія. Не одну годину я вивчав водійське мистецтво, запам’ятовуючи обмеження швидкости, дорожні знаки, порядок дій в аварійних ситуаціях, сигнали рукою і тонни іншої корисної інформації. Я стежив, як інші поводяться за кермом, переглядав фільми про водіння і слухав лекції про звички гарних водіїв. Тепер настала моя черга. Я пам’ятаю, як поклав руки на кермо, запитуючи себе: «Що робити далі?». Того дня я усвідомив, що вчитися водити і власне водити – це зовсім різні речі.

У вихованні майже так само. Одна річ – читати книжки про виховання і раз у раз кивати на знак згоди. Але хай скільки ви читаєте книг, ви чомусь все одно не знаєте, що робити, коли ваш чотирирічний син зчинить істерику в гастрономі чи відмовляється їсти обід, що робити, коли у вашої чарівної донечки черевички злітають з ніг мало не що кілька хвилин або коли ваш син-підліток без належної поваги відповідає вам. Ви сумніваєтеся, чи з того всього читання і вивчення батьківських обов’язків була хоч якась користь. «Що мені тепер робити?» – запитуєте ви себе.

Виховання дітей – це один із найважчих обов’язків, який може випасти людині, і всі батьки час від часу відчувають розчарування. Інколи їх спантеличує те, що вони просто не знають, що робити далі. Вони почуваються, наче матір, що побачила, як її трирічний син поклав у рот п’ять центів і проковтнув їх. Не гаючи часу, вона піднесла його на руки, перевернула догори ногами і поплескала по спині. І він викашляв дві монети по десять. У нестямі вона закричала до чоловіка, який був надворі: «Твій син щойно ковтнув п’ять центів і викашляв дві монети по десять! Що мені робити?»

Батько гукнув у відповідь: «Дай йому ще кілька по п’ять!»

Чи не хотіли би ви, щоби всі рішення були такими легкими?

Занадто часто батьки хочуть миттєвих відповідей на проблеми, які формувалися роками. Життя важке; клопоти чигають на нас повсюди. Однак не можна добре виховувати дітей лише під час рекламних пауз чи в автомобілі по дорозі до школи. Гідні рішення вимагають праці, перед тим як виправиться становище. Виховання – це справді інвестиція всього життя.

Ця книжка пояснює та ілюструє вісім знарядь, які здатні зробити виховання легшим та ефективнішим у нашому шаленому світі. Вивчення та застосування цих знарядь покращить ваші виховні навички, однак не вважайте їх якоюсь магічною формулою. Вони вимагають праці з вашого боку.

У цій книжці ви зустрінете Крейґа і Марлен, типових батьків, які повсякчас стикаються з труднощами у вихованні своїх дітей. Вони одружені дев’ять років і мають двох дітей, восьмирічну Дженніфер і чотирирічного Денні. Ставте себе на місце Крейґа й Марлен і стежте, як вони провадять своїх дітей до зрілости – хоча подеколи вони намагаються просто вижити. Їхні запитання й почуття можуть видаватися вам знайомими. Ані Крейґ, ані Марлен ніколи спеціяльно не навчалися дитячого виховання, але в них виникають ідеї мимохідь – деякі корисні, а деякі не дуже.

Цю книгу поділено на вісім незалежних розділів. Ви можете довільно читати й перечитувати ці розділи відповідно до своїх потреб.

Знаряддя, описані в цих розділах, допомогли багатьом батькам; допоможуть вони і вам. А тому зручно вмостіться в кріслі та долучайтеся до батьківських пригод Крейґа й Марлен. Хтозна, можливо ви теж навчитеся деяких речей, що перемінять ваше життя.