Тиранозавр

Хто такі динозаври

 

Один з найбільших і самий вражаючий з відомих науці наземних хижаків. Його ім’я в перекладі з грецької означає “ящір-тиран”. За величиною тіла серед наземних хижаків поступається лише спінозавру. Проте за всіма іншими параметрами, включаючи загальну мускулатуру і масивність голови, він його значно перевершує.

Довжина найбільшого знайденого повного скелета  майже 13 метрів, цілком можливо, що тиранозаври досягали довжини в 15 метрів,  висота в стегнах – близько 4 метрів, маса – близько 7 тонн. Уперше скам’янілі останки тиранозавра були знайдені в США в 1902 році.

Порівняння розмірів тиранозавра та дорослої людини

Пересувався тиранозавр на двох задніх лапах. За знайденими останками можна сказати, що ступні задніх лап тиранозавра були надзвичайно великими – приблизно в шість разів довше за людські. На кожній ступні було по чотири пальці, три з них були спрямовані вперед і мали надзвичайно гострі зігнуті кігті. Четвертий палець був обернений назад і не торкався землі. У порівнянні із задніми передні лапи тиранозавра були крихітними; закінчувалися вони двома невеликими пазуристими пальцями.

Вражаюча масивна голова була прикріплена до короткої і дуже сильної шиї. Череп тиранозавра був великим і міцним, але досить легким. Найбільший з колись знайдених черепів тиранозавра в довжину досягає півтора метра.

У роті в нього було близько 50 загнутих всередину зубів з пилчастою кромкою, як на ножі м’ясника (найбільший знайдений зуб тиранозавра разом з коренем досягав довжини 30 см.). У пащі тиранозавра могла легко поміститися восьмирічна дитина.

Сила укусу тиранозавра була колосальною. Так проведені в 2012 році дослідження  дозволили припустити, що сила укусу тиранозавра була в 15 разів більше, ніж в африканського лева і майже в сім разів перебільшувала передбачувану силу укусу алозавра.

Тиранозавр був настільки високий, що міг би заглянути у вікно третього поверху сучасного будинку. При пересуванні тиранозавр повинен був тримати свій довгий товстий хвіст паралельно землі, щоб урівноважувати масивний тулуб; його голова була піднята вгору.

Незважаючи на свої колосальні розміри, тиранозавр міг на коротких дистанціях розвивати значну швидкість, утримуючи рівновагу за допомогою хвоста.

Товстий хребет був здатний витримувати колосальні перевантаження

Тиранозавр – найпопулярніший динозавр на даний момент. Він з’являється в сотнях книг, мультфільмів і кінофільмів.