Найбільш беззубі тварини у світі

Майже усім живим істотам потрібні зуби, за допомогою яких вони добувають і пережовують їжу. Проте багато тварин цілком можуть обійтися і без зубів або користуватися малою їх кількістю. При цьому вони можуть жити абсолютно повноцінним життям. Невже їм зовсім не потрібні зуби? А можливо в них є щось таке, що цілком замінює їх?

Шиншили

Шиншили – маленькі гризуни і при цьому вони обходяться лише 20-ма зубами. Але попри це вони чудово вправляються з їжею. У цих маленьких звіряток дуже вузька ротова порожнина, що вміщує 16 кутніх зубів і 4 різці. Всі зуби позбавлені коренів і ростуть впродовж всього життя.

Трипалий лінивець

Трипалий лінивець має ще менше зубів – 18 і вони в нього коричневого кольору, позбавлені емалі і коренів. Окрім цього в них відсутні ікла і різці. Мала кількість зубів у лінивців компенсована жорсткими губами.

Піщанка

Піщанка – невеликий гризун, єдиний представник роду. Зовні піщанка схожа на звичайну мишу. У цих гризунів всього по 16 зубів, передні зуби постійно ростуть, оскільки вони мають властивість сточуватися. Кутні зуби можуть мати корені, а можуть і не мати (у кожної тварини все індивідуально).

Вомбати

Вомбати – ссавець з родини дворізцевих сумчастих. Будова щелеп і зубів вомбата мають певну схожість з гризунами. У цих симпатичних тварин найменше число зубів серед сумчастих – лише 12.

Землеройковий щур

Землеройковий щур – невеликий гризун (розміром з щура) виявлений дослідниками в Індонезії. Цей щур здивував біологів малим числом зубів, з причини чого був зарахований до нового роду «малозубих мишей». У нього лише чотири видозмінені різці, інших зубів просто немає. Така мала кількість зубів і будова щелепи була обумовлена одноманітним живленням цих гризунів – вони їдять тільки черв’яків і слимаків, можуть споживати м’якоть фруктів.

Індійський панґолін

Індійський панґолін – ссавець, що належить до ряду панґолінів. Живляться ці тварини термітами, мурашками та їх яйцями, через це в них відсутні зуби (за їх непотрібністю). Зате в них є язик – 23-25 см. у довжину. Саме цим язиком панґолін захоплює і проштовхує їжу в глотку. Довжина його язика складає майже половину довжини його тіла.

Черепахи

Морські і наземні черепахи позбавлені якихось зубів, їх замінили рогові пластини, схожі на дзьоб. Таким «дзьобом» вони легко можуть перекусити гілку діаметром до 2-3 сантиметрів або ж людський палець.

Вусаті кити

Вусаті, або беззубі кити – назва свідчить сама за себе – вона вказує на повну відсутність зубів. Замість зубів у роті цього ссавця міститься китовий вус – рогові пластини, які розташовуються рядами на піднебінні і на верхній щелепі. Ці пластини різної довжини, залежної від розташування в ротовій порожнині. За допомогою цих пластин кит фільтрує воду, залишаючи різних ракоподібних, планктон і дрібну рибку.

Мурахоїди

Мурахоїди теж позбавлені зубів. В їх витягнутій і вузькій пащі поміщається тільки довгий і липкий язик – «інструмент», за допомогою якого мурахоїд добуває собі харчування, – мурашок і термітів – улюблені його ласощі.

Як ви вже зрозуміли, будова і кількість зубів, свідчить про те, чим живляться тварини. Якщо ж у живих істот відсутні зуби або їх число невелике, то це означає, що в них немає необхідності або ж у них є інші способи споживання їжі.