Види ревнощів у сім’ї

Привід для ревнощів

Приводів для ревнощів існує дуже багато. Скільки разів ревнуємо, стільки і приводів для ревнощів. З цим твердженням погодяться майже усі люди, і одружені і неодружені і розлучені. Адже практично всі люди ревнували і ревнують, знаходячи для себе в кожному окремому випадку свій привід для ревнощів. Але, от видів ревнощів відносно небагато, спробуємо розібратися, які існують види ревнощів.

Лікар і учений, кандидат медичних наук Лінчевський Є.Є., ґрунтуючись на своїх тривалих дослідженнях і спостереженнях, визначив основні чотири види ревнощів у людей:

1) Перший вид ревнощів – тиранічний. Він характерний для людей деспотичних, упертих, грубих, емоційно холодних і самовдоволених. Ці люди, як правило, пред’являють оточенню занадто завищені вимоги, відповідати яким досить важко і, у багатьох випадках, неможливо. Такі особи з їх вимогами ні в кого не викликають жалю або співчуття, оскільки душевні риси цих осіб не можуть розташувати до себе інших людей, лише сприяють розвитку конфліктів у сім’ї, ускладнюють сімейні стосунки і роблять майже неможливим створення щасливої сім’ї і здобуття сімейного щастя.

Особи з подібними рисами дуже рідко бувають самокритичними. І вони не можуть зміркувати, чому навколишні люди ставляться до них погано, а не так, як вони б хотіли. Думки про те, що вони самі в цьому винні, вони не приймають, оскільки самокритика в них відсутня. Тиранічний вид ревнощів – найбільш похмурий з усіх. І подібний вид ревнощів знайшов широке віддзеркалення в художніх творах літератури і мистецтва.

2) Другий вид ревнощів – ревнощі від ущемлення. Такий вид ревнощів характерний для людей слабких і невпевнених, з тривожно-недовірливим характером і з низьким рівнем самооцінки. Такі люди дуже часто впадають у стан туги і відчаю і мають схильність перебільшувати свої неприємності і небезпеки. Впавши в стан тривоги з будь-якого приводу для ревнощів, вони напружено і з настороженістю чекають підтвердження для своєї тривоги. І тому, навіть незначна зміна ставлення до них або охолодження вмить ними уловлюється. І тоді, необґрунтовані підозри стають причиною необґрунтованих приводів для ревнощів. І що найгірше, ці люди роблять украй категоричні висновки. У доповненні до усього, власна невпевненість і почуття своєї неповноцінності примушують цих людей шукати суперника мало не в будь-якій зустрічній людині.

3) Третій вид ревнощів – обернені ревнощі. Вона є результатом своїх же тенденцій до невірності. Така людина, як би перекладає свій образ мислення на людей, що оточують її, і порівнює їх вчинки з тим, як би вчинила вона сама в таких ситуаціях. І вона переконана, що в оточення склад психології такий же, як у неї.

Як правило, такий вид ревнощів з’являється на місці або згаслої любові або ж там, де любові ніколи і не було. Такий тип ревнощів поширений у житті. Існує немало випадків, коли приводом для таких ревнощів стає нібито «гучно проведений час» у гостях, у відрядженні, у подорожі, на лікувальному курорті і т. ін. Цей вид ревнощів можна назвати найбільш побутовим.

Згідно із статистикою, зрада є причиною майже 20-ти відсотків розлучень і в більшості випадків винен чоловік у сім’ї. Але, в останні десятиліття, жінки в сім’ї стали зраджувати все частіше. Визнаний чеський учений, фахівець із сімейних проблем Мирослав Плзак упевнений, що «Любов справжню зрада знищити не зможе. І не обов’язково, що зрада свідчить про зникнення любові. Насправді, це сигнал тривоги. Дискусія про зраду шкідлива для сім’ї. Розуміння проблеми і тактовна поведінка, бажання зрозуміти і простити – усе це грає позитивну роль. Пережита зрада, якщо правильно її розцінити і зрозуміти, може навіть зміцнити сім’ю. Бо причиною невірності можуть бути хвилинна слабкість, безхарактерність, наступальна роль партнера, марнославство або, навіть, банальна цікавість».

4) Четвертий вид ревнощів – прищеплені ревнощі. Такий вид ревнощів формується під тиском життєвого досвіду. Якщо в людині з дитинства виховують недовіру до інших людей, якщо їй постійно вселяють, що усі жінки (чоловіки) однакові, то не треба дивуватися, що вона шукатиме підтвердження цієї думки і з підозрою ставитиметься до чоловіка або дружини. Причиною ревнощів такого виду частенько є жарти і кепкування оточення, чутки, плітки і різні натяки.

Зрозуміло, що в житті рідко зустрічаються усі ці чотири типи ревнощів у чистому вигляді, оскільки усі життєві ситуації включають елементи різних типів. Але знання видів ревнощів, уміння розрізнити їх ознаки допоможе зрозуміти людину, розібратися у взаєминах з людиною і зрозуміти, чим розрізняються любов і ревнощі.

Автор: Оксана Волкова