Перший рік життя дитини в сім’ї

Виховання дитини в перший рік життя

Лікарі-педіатри і учені-дослідники, відштовхуючись від своїх спостережень за малюками, переконані, що перший рік життя дитини є найважливішим роком зміцнення здоров’я дитини, розвитку сили і здібностей у малюка. Тому необхідно забезпечити догляд за дитиною в цей період, що називається, на вищому рівні, не шкодуючи власних сил.

Здібності до розвитку в перший рік життя в дитини просто унікальні і потрібно їх задіювати якомога більше. І зовсім не від міфічних «природних завдатків», а від справжніх мам, тат і бабусь з дідусями, які займаються доглядом за новонародженою дитиною, залежить, здорова або хвора, талановита або бездарна, сильна або слабка дитина піде вчитися в школу.

Тому і для жінки в сім’ї і для чоловіка в сім’ї правильний догляд за новонародженою дитиною стає головним обов’язком у сім’ї.

Догляд за новонародженою дитиною потрібно починати з першої години народження, це усім відомо. Але як це зробити? У наших пологових будинках малюків приносять мамам годувати грудьми тільки через доби-дві. Але, по-хорошому, потрібно просити, щоб дитину принесли за годину після народження для годування.

При цьому в самої породіллі значно прискорюються післяпологові процеси (матка скорочується, кровотеча зупиняється). І в мами різко знижується шанс захворіти маститом (запаленням молочних залоз) через змазування соска молозивом, в якому міститися лізоцим та інші імуноглобуліни.

У дитини ж добре починає працювати кишковик через те, що в молозиві є присутніми ацидофільні палички, які потрібні для засвоєння молока. Також ризик захворювання інфекційними хворобами зведений до мінімуму, оскільки в молоці міститися речовини, що підвищують імунітет організму. І особливо сильно імунітет підвищує молозиво. Також молозиво знижує вірогідність появи діатезу.

У всіх ссавців у природі дитинчата смокчуть молоко мами через 15-20 хвилин після появи на світ. А у ветеринарів існує негласний закон, згідно з яким молозиво видоюється найпізніше, за годину і випаюється телятам. Так чому ми позбавляємо своїх дітей цього і порушуємо природний порядок вигодовування?

Не перегрівайте дитину в перший рік її життя

У нас прийнято і в першому році життя дитини і при догляді за новонародженою дитиною укутувати її в декілька ковдр і одягати в декілька одягів, навіть якщо в кімнаті теплі 20-25 градусів. І малюк перебуває в постійній комфортній температурі 33-34 градуси і при високій вологості (париться). Тому вроджені функції терморегуляції в нього припиняються в розвитку за непотрібністю (навіщо організму вчитися регулювати тепло, якщо воно і так підтримується на постійному рівні). І в малюків розвиваються попрілості, пітники, а пізніше застуди, отити і т. ін.

Саме тому при правильному догляді за новонародженим необхідно якнайшвидше, у перші дні «запустити» розвиток цих терморегуляторів. Можна 2-3 рази занурювати немовля на декілька секунд в холодну воду (близько 10 градусів), а потім залишити голеньким на декілька хвилин, щоб поворушив ручками і ніжками. Якщо почне гикати, то загорнути його в тонку пелюшку, а під час наступного годування знову розкрити його. І в подальшому, коли малюк не спить або ж під час годування, залиште його полежати голеньким або в одній сорочечці при температурі приблизно 20 градусів. Дитина почуває себе прекрасно, адже прохолода бадьорить, а без одягу і пелюшок ворушитися легко і приємно, адже ніщо не утрудняє рухів. І м’язи в нього більше працюють і від цього інтенсивніше розвиваються. І рухи удосконалюються швидше, від цього краще розвивається інтелект. Таким чином ми включимо в роботу терморегуляцію малюка, якщо уві сні температура довкілля буде 33-34 градуси, а під час пильнування 20-22. При такому догляді за новонародженою дитиною, вона буде майже не схильна до простудних захворювань.

Коли малюк почне повзати і ходити, одягайте його в одні трусики. Це один з кращих способів загартування. Голенькі ніжки дуже швидко реагують на температуру, що змінюється. Влітку треба виносити малюка на сонечко, з 2-3-тижневого віку тільки на декілька хвилин, збільшуючи поступово цей час до 10-15 хвилин. А з 3-4-х місяців по годині і більше.

Загальні рекомендації з годування дитини в перший рік життя

При догляді за дитиною в перший місяць життя, не намагайтеся її годувати строго по годиннику і наслідувати традиційні поради з годування. І вже тим більше, не потрібно спеціально піднімати її ніччю, щоб погодувати. Через наслідування цих правил не варто порушувати сон дитини. Інакше змучите і її і самі змучитеся, не висипатиметеся. Взагалі, у перший рік життя дитини більше прислухайтеся до самого малюка, він сам підкаже вам рішення багатьох проблем. Спробуйте діяти сміливіше і самостійніше. Дитина сама для себе встановить необхідний їй гнучкий режим годування (на вимогу) і вона ж змінить його з віком. До появи першого зуба в малюка нічим його не підгодовуємо і спеціально нічого йому не готуємо. Даємо усе, що йому «по зубах» із загального столу: кефір, ложку бульйону, пюре, йогурт. Норм на живлення не встановлюємо, дитина в сім’ї їсть те, що бажає, але тільки разом з усіма. Обережніше з переходом на коров’яче молоко, воно пригнічує мікрофлору в кишковику малюка і можуть розвинутися ускладнення.

При догляді за дитиною не треба дотримувати високу стерильність (стерилізувати пляшки і соски, гладити пелюшки) усе це затримує механізми розвитку імунної системи (навіщо організму розвивати імунну систему, якщо і так навколо усе стерильне). Дослідники довели, що імунні системи не можуть розвиватися в стерильній обстановці. Усі тварини, вирощені в стерильній обстановці, гинуть впродовж декількох діб після того, як їх випускали на волю. Те ж саме відбувається і з людиною. Тому на цей факт треба звернути увагу в перший рік життя дитини.

Розвиток дитини від 6 місяців до року

Коли дитина поповзе в 5-6 місяців, не усаджуйте її в манеж. Випускайте на підлогу, так більше простору, більше предметів для дослідження. Можна встановити турнік або повісити гімнастичні кільця, щоб вона змогла дотягнутися.

Не ховайте від дитини «небезпечні речі» – сірники, голки, ножиці. Потрібно познайомити її з небезпекою, коли вона зіткнеться з нею. Для цього попередьте її, що це «боляче» або «гаряче». Якщо наполягає, не перешкоджайте, дозвольте доторкнутися, наприклад, до гарячого чайника або праски, після двох-трьох таких «уроків» малюк буде обережніший і почне вірити вашим попередженням. Якщо думаєте, що це жорстоко, щоб дитина обпалила пальчик об чайник, подумайте, якщо ви не дасте їй доторкнутися до чайника, вона його не боятиметься.

І наступного разу, виявившись без вашого нагляду, вона може, взагалі, перевернути чайник на себе. А угледіти за усіма діями дитини майже неможливо, навіть для найуважніших батьків, тому вона рано чи пізно дістанеться до небезпечних предметів, якщо не знатиме, що від них походить небезпека. Дізнатися про цю небезпеку малюк зможе лише відчувши її, адже на словах ви йому не поясните нічого, адже в перший рік життя дитина ще занадто мала для цього.

І пам’ятайте, щасливі діти зростають тільки в щасливих сім’ях, сімейне щастя – важливий аспект для розвитку дитини. І тому виховання дітей у сім’ї починається з першого року життя дитини.

Автор: Валентина Стригун