Дитина проситься на руки

Чи треба брати дитину на руки?

Виховуючи дітей багато батьків вважають, якщо дитина проситься на руки, то це свідчить про розпещеність дитини і тому брати на руки дитину треба якомога менше. Але, чи дійсно праві вони чи ні, і чи треба брати дитину на руки?

Часто можна спостерігати таку сцену: дитина голосно кричить, а її батьки не реагують і вже батьки чоловіка і дружини не витримують, підходять до ліжечка і хочуть узяти дитину на руки. Але в цьому випадку молоді батьки починають рішуче заперечувати пояснюючи, якщо носити малюка завжди, коли дитина проситься на руки, вона звикне перебувати на руках і нікому не дасть спокою.

Але, насправді, якщо дитина проситься на руки або просто турбується і плаче, то хороший засіб заспокоїти її – узяти на руки, погойдуючи. Адже зовсім маленька дитина проситься на руки не усвідомлено, не тому, що вона розпещений егоїст, а тому, що дійсно потребує цього контакту з батьками. А вже коли вона стане трохи старшою, тоді дитина проситися на руки буде вже свідомо, цілеспрямовано, навіть вимагатиме, щоб її носили, гойдали і заколисували. Але навіщо дитина проситься на руки? Для чого їй це треба?

Щоб зрозуміти це, давайте повернемося до періоду появи на світ. Догляд за новонародженою дитиною – це дуже неспокійний час для батьків, коли малюк плаче через те, що погано себе почуває або через те, що збуджений. Його нервова система ще слабка, не зміцніла і він плаче. І ви берете його на руки, це відволікає і заспокоює його. Тепло вашого тіла, тиск на животик теж допомагають йому. Також позитивно впливають на дитину ваша ніжність, ваша розмова з нею. Тому, якщо в перші місяці дитина проситься на руки, то не треба боятися розпестити дитину і не варто сумніватися, чи треба брати дитину на руки чи ні.

Що стосується новонародженої дитини, усе зрозуміло. Але, коли дитині виповнюється 3-4 місяці, гази в такому віці, як правило, не мучать, і вона повністю адаптувалася до навколишнього середовища. Чи треба брати дитину на руки в цьому віці, адже дитина проситься на руки як і раніше? Так, але 3-4-річна дитина любить кататися на руках вже з інших причин. Учені кажуть, що найкраща відстань для функціонування зору малюка – 30-40 см. І це якраз відстань між дитиною і матір’ю, коли мати тримає її на руках. Для немовляти такий візуальний контакт являє великий інтерес і людське обличчя дуже важливе для неї. І це стосується і жінки в сім’ї і, у рівній мірі, чоловіка в сім’ї. Різноманітність таких контактів теж грає позитивну роль для дитини.

Ще діти просяться на руки, бо люблять, коли їх носять по дому, показують усе і розповідають. Для психічного розвитку особистості це дуже важливе заняття. Малюк ще занадто безпорадний, тому дитина і проситься на руки до вас, щоб з вашою допомогою отримати інформацію про навколишній світ і таким чином задовольняється потреба в нових враженнях у малюка.

Ще діти люблять, коли їх гойдають на руках, трохи підкидають (і обов’язково ловлять) і вертять з одного боку в інший. Таким чином, добре тренується вестибулярний апарат малюка.

У віці 7-8 місяців діти просяться на руки для того, щоб пограти з дорослим або пограти з іграшками, наприклад, покатати машинку. Це відбувається до того, як дитина починає ходити, вона прагне якомога більше часу провести з матір’ю і їй доводиться довго носити її. Можливо, для малюка буде достатньо того, що ви займаєтеся своїми звичайними справами, перебуваючи в полі його зору і час від часу ласкаво спілкуєтеся з ним. У цьому випадку дитина проситися на руки, можливо, і не буде. Ваша увага заспокоїть малюка.

До кінця першого року життя дитини в сім’ї буває так, що дитина проситься на руки для того, щоб використовувати дорослого для досягнення своєї мети. Наприклад, якщо малюк хоче щось розглянути або дістати якусь цікаву річ на шафі.

Виходить, що на руках у дорослого дитина краще розвивається психічно. І, виходячи з цього, можна сказати, що дитина проситься на руки не даремно, не заради своєї примхи. Для неї – це життєва необхідність для повноцінного розвитку, і для батьків у щасливій сім’ї це має стати, свого роду, сімейним обов’язком, поки дитина мала, якщо, звичайно, молоді батьки хочуть, щоб діти їх росли життєрадісними і щасливими.

А батьки, які, нібито, не хочуть розпестити дитину, думають, у першу чергу, про свій комфорт, не думаючи про потреби дитини. Ось не хочеться їм брати дитину на руки і вони самі для себе знайшли «виправдання» – дитина проситься на руки, значить, занадто розпещена. Звичайно, міру потрібно знати в усьому, але розпещена дитина – це вже окрема розмова.

Автор: Валентина Стригун