Чому немовля часто плаче?

Причини плачу новонароджених дітей

Про те, чому немовля часто плаче, написано багато статей і в Інтернеті і в різній літературі і поширені причини плачу новонародженої дитини детально розписані.

Природою так закладено, що плач – це єдина емоція, яку уміють виражати новонароджені діти. Це пізніше дитина навчиться посміхатися, дивуватися і чимось цікавитися. Але спочатку малюк уміє виразити свої почуття тільки плачем. Розуміючи це, стає ясним, чому зовсім маленькі малюки починають плакати, якщо їх щось турбує.

Насправді, причин для плачу в дітей у перші місяці життя не так і багато. Перерахую найосновніші і найпоширеніші з цих причин.

Чому плачуть діти в перші місяці життя і що робити в цьому випадку?

  1. Дитина голодна. У деяких джерелах рекомендують перевіряти «ситість» малюка, провівши пальцем або соскою по його щоці. Вважається, що голодна дитина намагатиметься повернути голівку і схопити ротом палець. Але це не зовсім так. Бо це в малюка рефлекс. Тобто малюк повертає голову рефлекторно, незалежно від того, голодний він чи ні. Найкраще в цьому випадку крихітці запропонувати груди. Якщо він голодний, то він з жадністю хапає сосок.
  2. Мало молока. Якщо після грудного годування малюк голосно плаче, вимагає груди, але, отримавши її, тут же випльовує сосок, то, цілком можливо, що молоко кінчилося, а малюк не наївся. У такому разі, дайте дитині інші груди. Постарайтеся, з потреби, не змішувати за один прийом їжі штучне і грудне молоко.
  3. Малюкові жарко або холодно. Визначити це нескладно. Якщо дитина сильно потіє, і шкіра в неї почервоніла – то це вірні ознаки перегрівання. Якщо дитина почала гикати і її носик холодний, то це ознаки «замерзання» малюка. Що потрібно робити в таких випадках, батькам, напевно, зрозуміло. При цьому від перегрівання малюки страждають значно частіше, ніж від переохолодження, оскільки молоді мами, піклуючись про малюка, занадто тепло одягають або укривають його і відбувається це досить часто.
  4. Малюка турбують кольки. Така причина плачу дітей також досить поширена. Розпізнати їх досить важко. При кольках малюк може активно рухати ніжками і підтягувати коліна до живота. Методів, як позбавити малюка від коликів існує досить багато. Це і кропова вода, яка допомагає при кольках і спеціальна газовідвідна трубочка, яку можна придбати в аптеках. Є і інші лікарські засоби, наприклад, еспумізан.

Також животик малюка слід масажувати коловими рухами за годинниковою стрілкою. Крім того, після годування малюка необхідно потримати на руках у вертикальному положенні до тих пір, поки він не відригне повітря, що потрапило йому в шлунок разом з їжею.

Найчастіше здуття живота спостерігається в дітей до трьох місяців життя. Якщо вони тривають у дитини на четвертому місяці, то тут вже необхідно звернутися за порадою до лікаря-педіатра.

  1. Мокрі пелюшки. Якщо причиною плачу в цьому, то пелюшки або підгузок треба замінити.
  2. Нудьга, потреба в маминій ласці. Дитина може плакати, якщо їй самотньо. Не скупіться на ласку для малюка, частіше треба брати дитину на руки. Не бійтеся розпестити цим дитину. Для малюка такі щоденні контакти з батьками просто необхідні.
  3. Роздратування шкіри (пелюшковий дерматит). Пошкоджена шкіра чинить великий дискомфорт малюкам, особливо якщо дитина намочить пелюшки. Тому шкіру малюка необхідно очищати, і підмивати його кілька разів на день. А перед тим, як надіти чистий підгузок, шкіру дитини слід змастити цинковою маззю або іншим засобом, прописаним лікарем-педіатром.
  4. Прорізування зубів – це одна з найпоширеніших причин плачу дитини. Частіше це відбувається в дітей на п’ятому-шостому місяці життя, але може настати і пізніше. Ясна можуть свербіти і турбувати малюка. Можна використовувати спеціальні насадки, які одягають на палець, і масажують ясна малюкові. Можна використовувати спеціальні кільця або ігрушки-прорізувачі. За рекомендацією лікаря-педіатра можна застосовувати спеціальні гелі для змазування ясен дитини.
  5. Дитина на щось хворіє. Якщо плач триває, не припиняючись, декілька годин, то найкраще звернутися за допомогу до лікаря.

Звичайно, це не усі причини, через які плачуть новонароджені діти. Дитина може плакати і з інших причин. Наприклад, якщо в сім’ї часті сварки, то малюк гостро відчуває негативну атмосферу, лякається гучних голосів батьків і починає плакати. Чи плач дитини може бути викликаний порушенням режиму дня, звичного для малюка. Будь-який дискомфорт може стати для дитини подразником, на який вона реагує єдиним способом, яким уміє, – це її плач.

Причини плачу грудних дітей можуть бути найнесподіванішими. Наприклад, лікар-психотерапевт і дуже талановитий учений-психолог Андрій Курпатов описує досить окремий випадок, який став причиною плачу його трирічної дочки. Спочатку вони не могли знайти причину її крику, але, через певний час виявили в неї в оці вію. Після видалення вії з ока, дівчинка заснула.

З часом молода мама вчиться розуміти свого малюка і розпізнавати його сигнали. І вона може точно визначити, що потрібно дитині і чому вона плаче.

Автор: Наталя Дейнека