Особливості виховання близнюків

Як виховують близнюків у щасливих сім’ях?

Усім відомо, що головними особливостями виховання близнюків є велике фізичне навантаження для жінки в сім’ї, найсильніше це позначиться спочатку, після народження близнюків, і психологічні труднощі, їх може виникнути дуже багато при вихованні близнюків. Хоча труднощів і відповідальності при народженні близнюків у два рази більше, але для щасливої сім’ї ця подія приносить і радощів у два рази більше.

При вихованні близнюків знадобиться будь-яка допомога, фінансова, фізична, матеріальна та інша, яку зможуть надати знайомі, родичі і, звичайно ж, батьки чоловіка і дружини. І чим довше вдасться користуватися цією допомогою, тим легше буде молодим батькам.

Зрозуміло, що найбільше допомагати повинен голова сім’ї, батько близнюків. Адже чоловік у сім’ї цілком здатен узяти на себе такі обов’язки в сім’ї, як купання близнюків перед сном і виконувати ту роботу, на яку в жінки бракує часу.

Ще однією особливістю виховання близнюків є режим, розпорядок дня. Дуже складно, та і частенько неможливо одночасно погодувати, покупати дітей, одягнути їх відразу. Найбільш вдалим варіантом буде скласти розклад, за яким намагатися годувати дітей. Можна діяти по-іншому, спочатку погодувати ту дитину, яка раніше прокинулася, а другу розбудити і погодувати після того, як нагодована перша. Під час купання дітей, як би швидко їх не купали, голодних криків малюків важко уникнути. Тому, один з подружжя може почати годувати ту дитину, яку вже покупали. Для цього пляшки з молоком необхідно приготувати заздалегідь.

Коли близнюки підростуть до того моменту, коли почнуть їсти з ложечки, можна робити таким чином: доки один малюк проковтує їжу, даємо ложку з їжею другому. Поки другий ковтає, даємо ложку першому. Ну і постарайтеся якомога раніше привчити дітей до їжі, яку вони самі зможуть тримати в руці: хліб, фрукти, овочі і т. д., це полегшить вам завдання, особливо, якщо в сім’ї виховуються близнюки.

При вихованні близнюків у сім’ї бажано придбати манеж і можна поміщати в нього малюків з трьох місяців. Вони добре гратимуть один з одним. Ну, природно, у манежі не повинно бути ні важких ні гострих предметів і іграшок, адже діти в такому віці не розуміють, що можуть заподіяти біль один одному.

Рано чи пізно батькам, що виховують близнюків, доведеться вирішувати, чи хочуть вони того, щоб їх діти були дуже схожими або ж зробити упор на розвиток індивідуальності в кожного з них. Деякі подружжя не виділяють жодного з дітей, вони їх однаково одягають і дарують їм однакові іграшки, пояснюючи це тим, що діти сваряться один з одним через іграшки. Як правило, близнюки вимагають, щоб їм одягнули ту ж річ, що і іншому. І іграшку дали таку саму ж.

А деякі батьки, навпаки, спочатку по-різному одягають дітей, підкреслюючи тим самим їх індивідуальність. І, ставши старше, дитині подобається її індивідуальність і несхожість в одязі на брата чи сестру. І взагалі, при вихованні близнюків можна купувати схожі речі та іграшки, що відрізняються тільки забарвленням. Ці речі будуть однакові за формою і фасону і це буде достатньо, щоб показати, що діти – близнюки. Але, у той же час, ці речі будуть різними за колірною гамою і, таким чином, можна виділити кожного з них. Взагалі, одяг для дітей – це найраніша особливість виховання близнюків, з якою належить зіткнутися батькам.

Дуже важливий психологічний момент при вихованні близнюків, чи слід робити акцент, підкреслювати схожість у дітей? І наскільки потрібно виховувати в них індивідуальність? Адже розвиток близнюків – це психологічно унікальна ситуація. Малюки з народження виховуються спільно і спостерігають один за одним, беруть приклад один з одного. Їх «дзеркальна» схожість робить їх як би віддзеркаленням один одного. Природно, при цьому нелегко усвідомити свою індивідуальність і відмінність свого характеру і темпераменту з іншим близнюком.

Ситуація посилюється з тим, що виховуючи близнюків, батьки, родичі і друзі захоплюються схожістю близнюків. І це закладає в дітей помилкове уявлення про те, що головне їх достоїнство для людей – це схожість у зовнішності. Двоє однакових малюків – прекрасне видовище. Це якщо дітям 2-3 роки. Але якщо це школярі, підлітки, що однаково одягнені і наслідують один одного, це викликає нерозуміння.

Адже буває і так, що навіть у дорослому віці близнюки намагаються бути схожими один на одного і таким чином привернути до себе увагу. При цьому вони настільки сильно залежні один від одного, що не розлучаються один з одним, не можуть полюбити когось ще. Зрозуміло, що при такому стані речей їм не вдасться одружитися, створити свої щасливі сім’ї і набути сімейного щастя.

Взагалі, залежність між близнюками дуже важлива для їх розвитку. Адже в більшості випадків близнюки стають сильними особами, у них рано формується почуття незалежності від батьків, вони більше пристосовані до спільних дій і рішень. І, як правило, близнюки дуже енергійні і активні, а один до одного проявляють відданість і чесність.

Наступна особливість виховання близнюків, на яку треба звернути увагу – це домінування одного з дітей, на цьому ґрунті можуть виникнути безліч конфліктів у сім’ї. Він гратиме активнішу роль, а інший в усьому поступатиметься і погоджуватиметься з ним. При цьому, в енергійнішого може розвинутися деспотичний склад характеру, а другий буде безініціативним і нерішучим.

Часто буває і так, коли батьки, не приділяючи належної уваги вихованню близнюків, залишають їх грати один з одним майже увесь час. При цьому дуже часто малюки звикають спілкуватися один з одним своєю власною мовою і легко розуміють один одного, пояснюючись мімікою і жестами. При цьому інші люди перестають їх розуміти. Це часто гальмує засвоєння справжньої мови і може призвести до складнощів навчання в школі.

Отже, батьки повинні розуміти, що вони не просто виховують дітей у сім’ї. Вони виховують близнюків. Для того, щоб піти від зайвого підкреслення схожості, імена в дітей не мають бути співзвучними. І звати дітей треба по імені, а не просто «діти». Одягати однаково слід тільки в дитинстві. І треба скоріше ввести їх у коло інших дітей, щоб вони не звикли до товариства один одного.

І добре, якщо в них будуть не одні і ті ж друзі, а в кожного буде декілька індивідуальних друзів. І в гості дозволяйте ходити окремо, не обов’язково разом. Тоді в кожного з ваших близнюків буде досить можливостей, щоб виявити свою індивідуальність. Приміром, один, через характер, більше проводитиме час в іграх з товаришами, а другий – займається удома логічними іграми, читанням книг або просто отримає можливість наодинці поспілкуватися з мамою і татом, повністю оволодіти їх увагою.

Автор: Валентина Стригун