Компсогнат

Хто такі динозаври

Але не всі тероподи мали такі значні розміри, зустрічалися серед них динозаври, які не перевищували зростом сучасну людину, а найменший з тероподів – компсогнат – був з розміром з індика.

Ім’я цього динозавра в перекладі з грецької означає “витончена щелепа”, через мініатюрні розміри його щелеп.

Довжина тіла компсогната досягала 125 сантиметрів (мінімальний розмір знайденої дорослої особі – 89 см). Висота – до 55 см. Важив він до 3 кілограмів.

Так на думку вчених виглядав компсогнат
Порівняння розмірів компсогната і дорослої людини

Мініатюрний хижак пересувався на двох довгих задніх лапах, а тонкий довгий хвіст урівноважував тіло динозавра під час руху. Мешкали компсогнати в папоротевих лісах.

Передні лапи були добре розвинені і мали три пазуристі пальці, за допомогою яких можна було схопити здобич.

Скелет компсогната

Довга вузька голова розташовувалася на гнучкій, зігнутій шиї. Шия, судячи з усього, була доволі рухливою і дозволяла вправно обертати голову на всі боки, що, можливо, допомагало йому хапати здобич. У роті компсогнат мав 68 гострих, злегка зігнутих зубів.

Швидкий і маневрений компсогнат був здатний догнати будь-яку комаху, яких тоді було предостатньо. Окрім того, в області шлунку одного з компсогнатів були знайдені кістки, що належали древній ящірці. Так стало відомо чим харчувався компсогнат.

Деякі ящірки і жуки мало чим поступалися йому в розмірах, тому сутички іноді мали бути серйозними. Напевно, компсогнати полювали зграйками, що дозволяло впоратися з більшою здобиччю, ніж вони самі.

У наші дні компсогнат залишається одним з найпопулярніших динозаврів. Він згадується в художніх і документальних фільмах, і майже жодна книга не обходиться без згадки про нього. Причина такої популярності в першу чергу полягає в тому, що компсогнат – один з перших знайдених динозаврів, який розвіяв помилкове уявлення про те, що всі динозаври мали гігантські розміри.