Пізнє батьківство, “за і проти”

Коли чоловік “у віці” стає батьком, це добре, або погано?

Пізнє батьківство з погляду медицини

Медики майже завжди застерігають і мужчин, тим більше, жінок у сім’ї від подібного кроку, але, при цьому, у сім’ях медиків також часто з’являються малюки, коли батьки досягли солідного віку. Говорячи про медиків, наведу такий факт – шведські учені Каролінського університету і американські дослідники Індіанського університету провели і опублікували свої дослідження більше двох з половиною мільйонів шведських дітей.

Згідно з цими даними, у дітей, що народилися в чоловіків старше 45 років, зростає ризик розвитку психічних захворювань і відхилень, таких як аутизм (більше, ніж у 3 рази), синдром гіперактивності в дитини (у 13 разів вище), спроби суїциду (майже в три рази вище) та ін.

При цьому, американські і шведські учені представили результати дослідження тільки дітей і не намагалися досліджувати їх “творців”, батьків. І зробили висновок, що усьому винний вік батька. Вік, безумовно, є одним з найважливіших чинників, що впливають на стан організму чоловіка, але далеко не єдиним.

Окрім віку на стан здоров’я впливають і дуже сильно, такі фактори, як спосіб життя, заняття спортом, шкідливі звички, правильне харчування та ін. Адже організм чоловіка і в 40 і в 50 років може працювати як годинник. Але на це, схоже, американці і шведи уваги не звернули. Вони узяли в розрахунок лише вік чоловіків.

Але, можливо, половина з цих чоловіків були алкоголіками, або живилися фастфудами та іншою неякісною їжею, яка зовсім не додає здоров’я або ж багато палили упродовж 20 років. І це цілком може мати місце. Адже рівень споживання алкоголю в Швеції складає 10,3 л. на рік, з розрахунку на одну людину. Про це нас повідомляє “всезнаюча” Вікіпедія. А максимально допустимий рівень споживання алкоголю складає 8 л. на людину на рік. Тобто, шведи п’ють досить багато. Про це дослідники мовчать і усе списують на вік. Виходить досить типовий випадок – не знаєш, у чому причина, “вали” усе на вік.

При проведенні подібних досліджень, на мій погляд, необхідно досліджувати, якраз самих батьків і врахувати усі фактори, що впливають на стан їх організму, а не тільки вік. А на підставі цього вже зробити висновки, в якої категорії чоловіків які діти народжуються.

Пізнє батьківство, з погляду психології

Нині дуже часто молоді люди стають батьками “по зальоту”. І причиною одруження подібні ситуації стають дуже часто. У результаті вагітність може бути небажаною, і дитина може стати нелюбимою дитиною в сім’ї. У чоловіків “у віці” набагато рідше народжуються “випадкові” діти. Як правило, у таких випадках, усі вагітності заплановані та очікувані.

Крім того, з віком, чоловік починає більше усвідомлювати роль батька у вихованні дитини. І, як відомо, діти дуже хороші пародисти, вони часто копіюють поведінку своїх батьків і діють так само, як і їх батьки. У цьому плані, батько (до речі, це може і не залежати від віку), що відбувся, психологічно зрілий, може дати дитині яскравіший і корисніший приклад, ніж батько молодий і недосвідчений.

Але тут, знову ж таки, усе відносно. Молоді чоловіки енергійніші, у більшості випадків. Вони можуть і у футбол поганяти з сином у дворі і на лижах сходити взимку і на катку покататися. Їм фізично легше переносити безсонні ночі в перший рік життя дитини і доглядати за нею і за мамою малюка.

Далі, що ще можна відмітити, молоді подружжя можуть розраховувати на допомогу своїх батьків. І у фінансовому плані і в плані догляду за дітьми. А в батьків солідного віку такої підтримки може вже і не бути.

Пізнє батьківство і матеріальна складова

Як правило, у 40-45 років у чоловіків досягнуті певні успіхи в кар’єрі і матеріальний стан сім’ї стабільніший. Фінансових проблем у такій сім’ї значно менше, ніж у щойно створеної молодої сім’ї. Хоча, як зазначалося, молоді люди можуть отримати допомогу своїх батьків у фінансовому плані.

Чоловік “у віці” став батьком. Це добре або погано?

У цьому питанні немає чітких істин і правил. Звичайно, не можна усіх підганяти під один шаблон. Усі люди різні і усі ситуації індивідуальні. Поява бажаного малюка на світ – це завжди добре для сімейного щастя і для самих батьків. Незалежно від віку. І стосунки між чоловіком і дружиною, що потьмяніли з роками, вийдуть на новий етап розвитку. І, якщо є бажання, якщо є сили і можливість для цього, якщо є упевненість, то чом би, і не спробувати?

Звичайно, все-таки краще дітей планувати в молодому віці. Якщо діти народилися в 20-30 років, то до 40-50 років вони стають цілком самостійними людьми і можуть подарувати вам онуків. І це, здається, найбільш оптимальний варіант. Все-таки, не даремно народна мудрість свідчить: “Куй залізо, поки гаряче”. І коли дитина в сім’ї отримує виховання не лише від батька, але і від дідуся з властивою йому мудрістю прожитих років, то стає ще повноціннішою у своєму розвитку.

Та і вік, хоч і не єдиний фактор, що впливає на здоров’я, але один з найважливіших і він теж бере своє. І стан організму в чоловіка в 50 років буде вже не такий, як у чоловіка в 25 років, при однаковому способі життя. І прийнятніше, по можливості, дітей заводити, коли подружжя молоде.

Автор: Валентина Стригун