Чи можна дітям дивитися телевізор?

Вплив телевізора на дитину

Телебачення давно міцно увійшло до нашого життя і нині, майже в кожній оселі люди, що проживають у ній, мають можливість переглядати декілька десятків і навіть більше телевізійних каналів. Телевізор дивляться і дорослі, і їх діти. І тут виникають питання, чи можна дітям дивитися телевізор і якого впливу телевізора на дитину треба побоюватися?

Як впливає телебачення на дитину?

Телебачення впливає на малюка вже з першого року його життя. Дитина реагує на телевізор, на його звук і на картинку, що часто змінюється. По суті, малюкові байдуже, що показують по телевізору, адже він ще не усвідомлює, що там показують. Його притягають саме зовнішні подразники: звук і зображення, що змінюються. І найбільше дитина в такому віці реагуватиме на рекламу. Бо там досить гучний звук і яскраві картинки, що часто змінюють одна одну.

Дитина на третьому році життя вже реагує на телевізор по-іншому. Вона усвідомлює, що відбувається на екрані і віддає перевагу перегляду мультфільмів. Головні герої в них – намальовані казкові і мультиплікаційні персонажі. І вони більше відповідають внутрішньому світу дитини, ніж фільми і звичайні передачі.

Шкода телевізора для дітей

Шкоду від телевізора часто перебільшують. Але це не означає, що телебачення нешкідливе. У телевізора сильний вплив на дитину і цей вплив носить негативний характер.

Якщо узяти немовля, то, як вже йшлося, його притягає телевізор оскільки це сильний зовнішній подразник. Малюк спостерігатиме за телевізором, не залежно через те, що в ньому показують, навіть не розуміючи, що там йде. Природно, можливе перенапруження зорового нерва. Дитина просто втомлюється дивитися телевізор, але вимушена це робити оскільки рефлекторно відволікається на зовнішнє роздратування. І про цей момент слід пам’ятати молодим мамам, які займаються доглядом за новонародженою дитиною і часто дивляться телевізор, тримаючи малюка на руках.

Якщо ви виховуєте дитину 3-4 років, то, можливо, були свідками того, що дитина приходила в збудження від перегляду фільмів або мультфільмів. Наприклад, після сцен бійки або битви вона починала повторювати дії героїв з телевізора. Тобто бігала, билася з уявними супротивниками, поводилася дуже активно. Подібні спалахи гіперактивності в дітей часто можна спостерігати під час перегляду телевізора.

Навіть дорослі люди дивлячись телевізор можуть сильно на нього реагувати. Вболівати за спортсменів, переживати за героїв фільмів і радіти за них. Багато жінок плачуть при переглядах драматичних мелодрам. І якщо телевізор здатен чинити такий вплив на дорослу людину, то на дитину він діє ще сильніше, тому що діти набагато гірше справляються зі своїми почуттями та емоціями.

Вплив телевізора на мозок дитини досліджували японські учені з університету Тохоку міста Сендай. За допомогою МРТ головного мозку вони досліджували дітей у віці 5-16 років і з’ясували, що в дітей, які проводять перед телевізором 4 години на день і більше, відбуваються зміни головного мозку. У лобовій долі сірої речовини в них стає більше і це сильно знижує вербальний інтелект дитини.

Крім того, не забуватимемо про залежність від телевізора. І вона цілком може мати місце. Залежність викликають не лише паління, алкоголь і наркотики. І телевізор, і комп’ютер і солодощі та інші речі здатні її викликати. Про це не говорять, бо такі випадки трапляються рідше і, у більшості своїй, не носять такого руйнівного характеру, але, проте, варто мати це на увазі. Інакше, якщо годинами дитина безперервно сидить перед “блакитним екраном”, то вона не виконує своїх сімейних обов’язків і як змусити таку дитину робити уроки – велике питання.

Чи може перегляд телевізора принести користь дитині?

Чи може телевізор бути корисним дитині? Може. Адже з телевізора можна отримати багато різної корисної інформації. У цьому плані телевізор може навіть у чомусь вигравати в книги. По телевізору йде багато пізнавальних програм і передач і діти полюбляють їх дивитися. Звичайно, дитина повинна “подорослішати для них”. Дитина дошкільного віку навряд чи дивитиметься їх, а от у школяра молодших класів жадання пізнання вже досить сильне.

Звичайно, якщо судити об’єктивно, то корисного в сучасному телебаченні мало. Значно більше всякого “інформаційного мотлоху”, що не являє жодної цінності для розвитку дитини. І навіть корисні розвиваючі і пізнавальні передачі не можна дивитися довго. Бо дитина досить швидко втомлюється, її увага слабшає і розсіюється і вона перестає сприймати інформацію.

Скільки можна дивитися телевізор дитині?

Про те, скільки часу повинна проводити дитина перед телевізором, можна судити, оцінивши вік дитини. Дитині в перший рік життя достатньо 10-15 хв. на день. Дитині дошкільникові – 25-30 хвилин на день. А дитині молодшого шкільного віку – 40-45 хвилин на день. Довше немає необхідності, бо дитина все одно не може довго концентруватися і почне відволікатися. Адже неспроста уроки в середніх школах мають тривалість 40-45 хвилин.

Що робити, якщо в сім’ї відбуваються конфлікти через телевізор?

Якщо конфліктують між собою діти і не можуть вирішити, що вони хочуть дивитися (одному подобається одна передача, другому – інша), то можна їм обом заборонити дивитися його до тих пір, поки вони не прийдуть до згоди між собою. Якщо в сім’ї відбувається конфлікт між батьками і дітьми, то тут все складніше. Тоді варто перестати дивитися телевізор усім, у тому числі і батькам. До тих пір, поки не буде знайдений компроміс.

Можна, звичайно, купити усім по телевізору: і батькам і дітям. Але не варто цього робити. Бо кожен сидітиме за своїм “ящиком”, не контактуючи зі своїми близькими. І це сприяє віддаленню подружжя і дітей один від одного. Адже в щасливих сім’ях телевізор дивляться разом, а не нарізно.

Не варто обідати і вечеряти перед телевізором на шкоду сім’ї. І не потрібно дозволяти це робити дитині. Обідати треба усім разом. І набагато краще буде обговорити улюблену телепередачу зі своїми рідними за сімейним столом.

Телевізор – це досягнення цивілізації. І як всяке благо цивілізації, він несе в собі і позитивне і негативне, як дві сторони однієї медалі. Взагалі, будь-яке досягнення технічного прогресу разом з користю несе в собі, також, руйнівну суть. І дуже часто їх не можна розділити. Беручи від телебачення користь, яку воно в собі несе, ми вимушені прийняти і шкоду, яку воно може принести. Але така наша плата за прогрес.

Автор: Наталя Дейнека