Що робити, якщо дитина бреше?

Чому діти брешуть? І чи брешуть діти в щасливих сім’ях?

Багата дитяча фантазія – явище в жодному разі не рідкісне і, як правило, не викликає занепокоєння, але що робити, якщо дитина бреше, а вже не просто фантазує? Коли фантазії дітей вже не вписуються в рамки звичайних дитячих забав, які можна списати на особливість віку, батьки починаються турбуватися і намагатися зрозуміти, чому діти брешуть.

Батьки активно, але частенько безуспішно, намагаються протистояти цьому, але не допомагають ні суворість, ні ласка і ніяк не вдається зрозуміти, чому діти брешуть? І батькам доводиться задовольнятися тим, що дитина постійно запевняє, що вона «більше так не буде». Але, кажучи це, дитина обманює батьків раз за разом і конфлікти в сім’ї через обман повторюються знову і знову. Багато хто, ніби, знаходить причину, чому дитина бреше і списує усе на характер і спадковість дитини.

Перше, що потрібно зробити, якщо дитина бреше – це поставити самим собі питання:

  • З чого раптом вона стала брехати?
  • Про що бреше найчастіше?
  • Коли і за якого випадку обманює?
  • Чи не брехала я їй сама і, тим самим, підштовхнула її до обману?

І якщо ми хочемо знати, чому дитина бреше нам, то ми повинні чесно відповісти собі на ці питання.

Причини дитячої брехні

Перша причина дитячого обману – це захисна брехня. Виникає вона, якщо дитину хтось або щось лякає. І якщо за будь-який самостійний вчинок вона чекає покарання, або якщо завдання, яке перед нею поставили, непосильне або суперечить, виключає одне одного. Як недбайлива матуся, яка каже: «Закрий рота і їси кашу».

Коментар батькам, що робити, якщо дитина бреше в такій ситуації? Давайте, дамо відповідь собі, наскільки важливі і потрібні ті завдання, які дитина має обов’язково виконати? Адже, цілком можливо, вони травмують її, і їй доводиться вдаватися до обману, намагаючись уникнути виконання цього завдання. Захисна брехня буває різною і необхідно уміти розрізняти її. Згадайте, шановні батьки, що ви пояснюєте начальникові, запізнившись на роботу? Несподівано ламаються автобуси, відбуваються якісь аварії і катастрофи, забуваються ключі і нам доводиться за ними повертатися.

І в дитини захисна брехня буває різною. Це може бути брехня, за допомогою якої вона економить свої сили і тоді вона виправдана з погляду енергетичних ресурсів дитини. Також це може бути брехня, за допомогою якої дитина прагне уникнути відповідальності. Частенько, така брехня спровокована самими батьками. І, з часом, брехня може стати в дитини єдиним можливим способом уникнути всякої відповідальності.

Друга причина, чому дитина бреше – це догідлива брехня. Прикинувшись слухняною, дитина забезпечує собі спокій. Вона створює собі, так званий, коридор самостійності, в якому вона живе так, як їй хочеться, а не так, як бажають батьки.

Коментар батькам, що робити, якщо дитина бреше таким чином? Спершу, давайте погодимося, що нам у повсякденному житті (на роботі, на вулиці і т. ін.) не подобаються догідливі типи і ми ніколи не віритимемо і не розраховуватимемо на них. Вони догоджають нам тільки тоді, коли їм це вигідно.

Але, тоді чому ми не тривожимося, якщо дитина намагається догодити нам в усьому? Навпаки, ми щасливі і вважаємо, що в нас щаслива сім’я, якщо діти завжди з готовністю погоджуються з нашою думкою і завжди миттєво відмовляються від власної думки. Чому нас не лякає те, що погляди дитини повністю копіюють наші погляди? І чому нас не тривожить те, що дитина не відстоює власне право на своє коло друзів, на свої інтереси і те, що вона ніяк не захищає свою індивідуальність?

Третя причина дитячої брехні – це брехня від браку уваги. У такій ситуації діти вважають за краще спілкуватися з ляльками, а не з батьками. Ночами вони можуть мочитися в ліжко, але перестають так робити, якщо батьки уклали їх спати із собою. Виходить, що увагу батьків до себе можна привернути тільки таким чином?

Коментар батькам, що робити, якщо дитина бреше в такий спосіб? У батьків має спалахнути тривожний сигнал: тривога, з дитиною біда! Вона не відчуває сімейного щастя, навпаки, вона почуває себе нелюбимою дитиною. Можливо, ми занадто зайняті собою і забуваємо, виховання дітей у сім’ї – один з найважливіших сімейних обов’язків і потрібно грати і займатися з нею, починаючи з першого року життя дитини. Нехай помалу, але приділяти їй півгодини-годину щодня. Це стосується і жінки в сім’ї і, у рівній мірі, чоловіки в сім’ї.

Четверта причина, чому дитина каже неправду – це помилкова самооцінка, тобто дитина відчуває почуття неповноцінності. Іншими словами, часто батьки не дають дітям виявити себе, спробувати свої можливості, випробувати свої сили. Батьки всіляко заохочують у дитині стан залежності і підлеглості.

Коментар батькам, що робити, якщо дитина бреше через помилкову самооцінку? Подумайте, до чого дійде і чого досягне дитина з низькою самооцінкою? Якщо ми не змінимо життя дитини, не дамо їй більше самостійності, можливості самовиразитися, то в майбутньому їй доведеться проходити курс реабілітації в інших, «добріших» людей.

П’ята причина дитячій брехні – це батьківський приклад. Виховуючи дитину в сім’ї, іноді вони самі підштовхують її на брехню. Щодня батьки показують, що є маленька, «необхідна» брехня і є брехня велика, «неприпустима». Маленька – для зручності (якщо запитають мене, скажи, що я пішов), а великої брехні треба соромитися (коли обманюєш матір і батька).

Коментар батькам у цьому випадку можна дати наступний: чи може дитина розрізнити вашу «маленьку і велику» брехню? Навряд чи. Ви самі просите її обманювати інших людей або своїм прикладом показуєте, як потрібно обманювати. Тому дитина каже неправду, бо ви самі її цьому навчили.

Шоста причина, чому дитина бреше – благородна брехня. Можливо, дитина захищає друзів і, за допомогою брехні, може узяти на себе їх провину або може приховувати правду, щоб не виставити в гіршому світлі самих вас.

Коментар батькам, що робити, якщо дитина бреше в ім’я «благородних цілей»? Тут необхідно згадати, ми самі стараємося, по можливості, бути тактовними і делікатними до інших людей. Це теж, свого роду, благородна брехня. Адже можна говорити усю правду в очі, усе, що думаємо. Але чи слід так робити? Обманюючи в такий спосіб, ми іноді намагаємося пом’якшити біль і гіркоту якогось нещастя і намагаємося зробити істину прийнятнішою, наскільки це, звичайно, можливо.

Автор: Оксана Волкова