Мій вибір?

Часом буває дуже непросто бути «не таким як усі». Як зробити правильний вибір і головне – відстояти його?

Ярина з’явилася в їхньому класі на початку цього навчального року і зразу стала авторитетом не лише для дівчат, але й для хлопців. Як таке може бути, сором’язливій Тані було невтямки. Щойно вона побачила це руде дівчисько, як співчутливо зітхнула: «Бідолашна! Її ж дражнитимуть усі, кому не ліньки…»

Та новенька виявилася на диво впевненою в собі особою. Перші ж спроби зачепити її розбилися об крижаний погляд блакитних Яринчиних очей. Вона змірювала ним гострослова з ніг до голови і спокійно казала: «Це все? Вигадай щось краще! Свободен…»

Оце її зверхнє «свободен», від якого точно знепритомніла б їхня вчителька з української, стало справжнім чарівним ключем, що відімкнув перед Яриною двері їхнього класу. Дівчата були готові на все заради дружби з впевненою й сміливою однокласницею. А хлопці, оговтавшись від першого шоку, також почали ставитися до новенької як до «своєї» і спілкуватися з нею нарівні. Проте Таня навіть не уявляла себе поряд з Яриною – була впевнена, що вони з нею «різних вагових категорій», як висловлювалася її подруга Катя.

Та якось, просто посеред уроку хімії, Катька гарячково прошепотіла їй на вухо: «Приходь сьогодні на наш майданчик. Тебе Ярка гуляти кличе!» Деякий час Таня вагалася, а потім цікавість перемогла – і вона вирішила піти.

– О, привіт! – щиро зраділа Ярина так, немов не бачила Таню в школі.

– Ну підходь! Треба ж нам із тобою познайомитися поближче. А то я вже всіх дівчат у класі більш-менш знаю, лише ти – як чужа…

Таня почувалася трохи ніяково. Вона мовчки сіла на лавку поряд з Яриною. Та привітно всміхнулася до неї і раптом витягла з кишені пачку цигарок.

– Пригощайтеся, дівчата!

Катя несміливо потяглася до пачки, а ошелешена Тетяна безгучно захитала головою: «Ні, ні, ні!»

– Чого злякалась? – Ярка зміряла її своїм насмішкуватим поглядом, в якому раптом зблиснула крига. – Це ж звичайні цигарки, нічого протизаконного!

– Не хочу! – процідила крізь зуби Таня.

– Ну не хочеш, то й не треба, – швидко опанувала себе Ярина. – Ніхто тебе не змушує, не бійся! Але я вважаю, що в житті все треба спробувати. В розумних межах, звісно, – додала дівчина після короткої паузи.

– Так, Танько, не бійся! – несподівано втрутилася Катерина. – У розумних межах воно й не страшно. І взагалі – треба вже вчитися робити вибір самій! От моя мама панічно боїться, що я почну курити. Але це моє життя й мені вирішувати, що я робитиму, а що ні!

Ярина легенько всміхнулася до Катьки й ствердно хитнула головою, а та продовжила:

– Ну от я й вирішила, що буду курити… Небагато, я ж не дура, щоб смалити, як наш дядько Степан, від якого тютюном тхне за кілометр. Але курити маю право, і це мій вибір!

«Твій чи Яринчин?» – несподівано сяйнуло у вихорі думок, який зі свистом крутився в Таниній голові. Вона вже навіть відкрила рота, але так і не наважилася повторити це запитання вголос…

Думка психолога

Ярина, вочевидь, має дуже гарні лідерські якості, які можуть неабияк знадобитись їй у житті. Звісно, її сила притягує до себе інших, адже підліткам дуже хочеться бути не гіршими, ніж їхні круті однокласники. І тоді, на жаль, ми починаємо робити вчинки, які за інших обставин радше не зробили б. Так поводиться і Катя, що вирішила бути незалежною від мами, натомість одразу потрапила в залежність від думки Ярини.

Насправді Катя не стає самостійною, проте її подруга Таня, користуючись здоровим глуздом, приймає добре рішення, бо рішення це самостійне.

На наше рішення впливає і виховання, і реклама, і здоровий глузд, і думка друзів – це нормально. Але відповідальність за кожне конкретне рішення завжди лежатиме на нас. Тому краще тричі подумати, аніж просто пристати на пропозицію когось «дуже крутого». Бо інколи ця вдавана сила і незалежність, яку, наприклад, демонструє Ярина, лише маска, під якою ховається налякане дівча, що шукає друзів.