Що нам відомо про динозаврів

Хто такі динозаври

Припущення

Усе, що знають люди про динозаврів отримано з їхніх скам’янілих кісток. Дуже рідко вдається дістати цілий скелет динозавра, знахідка черепа вважається великим успіхом. Але навіть якщо вдається виявити цілий скелет, на його основі не так легко відтворити зовнішній вигляд тварини, тим більше її забарвлення і звички. Відтворюючи вигляд динозаврів на основі останків, учені роблять найрізноманітніші припущення і при цьому рідко досягають єдиної думки, особливо якщо знайдених останків украй мало. Тому не можна із стовідсотковою впевненістю говорити, як саме виглядав той або інший динозавр, про що іноді так впевнено люблять заявляти деякі вчені. До цього дня відносно динозаврів будується безліч припущень, які дуже часто суперечать між собою.

Тому тут по можливості розмова піде лише про тих динозаврів, існування яких підтверджене численними викопними останками. В іншому випадку вказуватиметься, що цей вид динозаврів залишається маловивченим.

Особливості будови скелетів динозаврів

Кістки скелета в динозаврів дуже схожі на кістки крокодилів і ящірок – сучасних рептилій. Цей факт і змусив учених віднести динозаврів до рептилій.

Проте скелет динозаврів мав і свої унікальні особливості, передусім у будові щелеп, лап і тазу. У сучасних крокодилів і ящірок, наприклад в ігуан, лапи розташовані з боків тулуба, а всі чотири лапи міцно стоять на землі. Така будова дозволяє їм пересуватися лише на сильно зігнутих лапах, випроставши тіло.

Динозаври пересувалися на вертикально розташованих лапах, що дозволяло їм вільно ходити, бігати і деяким навіть стрибати на задніх лапах.

Скелет динозавра
Реконструкція динозавра за скелетом

Вертикальне положення дозволило динозаврам під час руху легко дихати і найімовірніше підвищувало їхню витривалість і активність. За цими параметрами вони перевершували інших рептилій.

Окрім того, слід звернути увагу на те, що морські і крилаті древні ящери не були динозаврами, а були зараховані вченими до окремих видів рептилій.

Класифікація динозаврів

У сучасній науці динозаврів прийнято розділяти на дві великі групи (за науковою класифікацією – ряди), що розрізняються будовою тазу: ящеротазові та птахотазові. Назви носять умовний характер, оскільки в ящеротазових динозаврів будова тазу зовсім не схожа з його будовою в ящірок, а птахотазових назвали так, щоб відрізнити від ящеротазових динозаврів.

Відмінності між цими групами динозаврів дуже умовні: серед обох груп є динозаври, що пересувалися як на чотирьох лапах, так і на двох. Проте саме за будовою тазу визначається приналежність динозаврів до тієї чи іншої групи, незалежно від їхніх розмірів, способу пересування і харчування.

Може виникнути питання: чому класифікація динозаврів прийнята саме за будовою кісток тазу? Все просто. Практично все, що залишилося від динозаврів – це їхні скам’янілі кістки, за якими динозаврів лише можна розрізнити.

До ящеротазових відносяться:

тероподи (“звіроногі”) і

зауроподоморфні (“ящероногі”) динозаври.

Підряд тероподи включає всіх хижих ящерів, з яких найвідомішим і одним з найбільших є тиранозавр.

Зауроподоморфні – в основному великі динозаври з довгими шиями і хвостами та колоноподібними лапами.

Підряд птахотазові включає наступні групи:

орнітоподи (“птахоногі”), які могли пересуватися на двох і чотирьох лапах, їх найбільш відомий представник – ігуанодон:

анкілозаври (“окостенілі ящери”), вкриті кістяною бронею по всьому тілу:

стегозаври (“пластинчаті ящери”), в яких пластини розташовані уздовж хребта:

пахицефалозаври (“товстоголові ящери”) з товстими черепами з дуже міцних кісток:

і цератопси (“рогаті ящери”), найбільш відомий представник – трицератопс:

Таким чином сьогодні відомо всього 7 родин динозаврів.

Щоб краще розібратися в класифікації динозаврів варто поглянути, приміром, на родину котячих.

Як бачите, не дивлячись на таку велику різноманітність, усі котячі, хоча і відрізняються розмірами, зовні і за звичками дуже схожі. Те саме можна сказати про динозаврів: всередині кожної родини існувало багато видів динозаврів, які між собою залишалися дуже схожими.

Нині описано більш ніж 1000 різних видів динозаврів. Але ряд учених стверджує, що біля третини описаних видів динозаврів є неіснуючими. За раніше невідомих ящерів учені приймали вже описаних динозаврів на різних стадіях розвитку. Окрім того викопні останки одного і того самого динозавра могли знаходити на різних континентах – з часу відкриття першого динозавра їхні останки були виявлені на всіх континентах планети, включаючи Антарктиду.  Це у свою чергу призводило до появи все “нових” видів вже відомих динозаврів.

Звідки в динозаврів такі дивні імена

Звичайно, коли знаходять останки чергового невідомого вченим динозавра, у цього древнього ящера ще немає імені. Лише після вивчення знахідки дослідники дають їй назву, якщо тільки не виявиться, що знайдені останки вже належать відомому виду динозаврів. Іноді ім’я, яке привласнюється динозаврові, вказує на властиві йому, за думкою вчених, спосіб життя чи манеру поведінки.

Один з найвідоміших людям динозаврів – тиранозавр. Цей 12-метровий ящір з великою головою і довгими зубами, нападав на інших тварин, у тому числі і динозаврів. Дане йому ім’я підходить ідеально: тиранозавр означає ящір-тиран.

Деякі імена вказують на особливості зовнішнього вигляду чи будови тіла динозавра, які виділяють його серед інших динозаврів. Наприклад, трицератопс означає “морда з трьома рогами”. Як ви вже здогадалися, у трицератопса було три роги.

Чи пахицефалозавр – “товстоголовий ящір”. Відмітною особливістю цього динозавра були товсті черепи з дуже міцних кісток: на верхівці товщина кістки дорівнювала приблизно 20 см.

Чи псітакозавр – “ящір-папуга”. Своєю дзьобоподібною мордою псітакозавр нагадував папугу, чим і заслужив на свою назву.

За іншими іменами можна зрозуміти, де вперше були виявлені останки цього динозавра. Мінмі – різновид анкілозавров – названий так за місцем Мінмі Кросинг в Австралії, де вперше знайшли його скелет. До речі Мінмі – найкоротше ім’я динозавра.

Мінмі

Альбертозавр – ящір названий на честь канадської провінції Альберта, де його останки були випадково виявлені під час експедиції з розвідки вугільних родовищ. Сталося це в далекому 1884 році.

Так на думку вчених виглядав альбертозавр
Порівняння розмірів альбертозавра та дорослої людини

Декілька динозаврів назвали на честь людей. Наприклад, ерреразавр названий на честь Вікторіо Еррери, фермера, який розводив кіз і знайшов скелет цього динозавра в горах у Південній Америці.

Так на думку вчених виглядав ерреразавр
Порівняння розмірів ерреразавра  та дорослої людини

Але не треба думати, що чим довше ім’я динозавра, тим більших розмірів він досягав. Динозавр із самим довгим  ім’ям мікропахицефалозавр був завдовжки всього біля 50 см. А його ім’я означає: найменший товстоголовий ящір.

Мікропахицефалозавр

І наприкінці перерахуємо ще декілька динозаврів з цікавими іменами:

анатотітан, або гігантська качка:

барапазавр, або ящір з великими лапами:

хіндезавр, або ящір-примара:

дасплетозавр, або жахливий ящір:

цератозавр, або рогатий ящір:

сейсмозавр – ящір, що стрясає землю (названий так за свої велетенські розміри):

вулканодон, або вулканічний зуб (скам’янілі останки цього динозавра були виявлені між двома давно застиглими потоками лави):