Як любити дитину?

Виховання

Час, який проводять батьки разом із дітьми, дуже цінний і важливий для їхнього формування. Авторка книжки переконана, що ні авторитарний, ні ліберальний метод виховання не є добрим. Батьки повинні дати дитині безкорисливу любов, почуття безпеки у ній, створити межі у свободі.

Книжка адресована насамперед батькам. Навіть ті, які вже мають досвід виховання, почерпнуть для себе багато корисного.


Передмова

Сучасним батькам нелегко. Ми живемо в такий час, коли технічний поступ, що розвивається надзвичайно швидкими темпами, позначається не лише на професійному, а й на щоденному житті людей. Телевізори й комп’ютери поселилися майже в усіх домівках, а ми щораз більше призвичаюємося до того, що кожен член родини сидить перед екраном і розважається за допомогою пульта або мишки. З такою ситуацією можна миритися доти, доки вона не почне негативно впливати на любов, оскільки ціна, яку доведеться заплатити за втрату здатності любити, дуже висока – кінець людяності.

Тому найважливіше завдання батьків і всіх вихователів полягає в тому, щоб створити достатньо широкий простір для підтримки й плекання стосунків між людьми й тим самим знову піднести людяність понад технічним поступом. Щоб успішно виконати це завдання, родина мусить наново стати місцем, де наші діти відчуватимуть співчуття й любов. Діти повинні отримувати психічну підтримку та мають знати, чим у житті людини є духовні вартості, відвага, креативність, сила творення й віра в те, що їм вдасться здійснити все, за що візьмуться.

Однак передусім вони потребують любові – любові до самих себе й до інших.

Ірина Прекоп, Ліндау, літо 1999 року

ЗМІСТ

 1. Чого потребують діти
 2. Чого потребує новонароджена дитина
 3. Чого потребує маленька дитина?
 4. Чого потребують батьки?
 5. Безпека й упевненість
 6. Сила зразків
 7. Лад у структурі родини
 8. Розлучення та матері-одиначки
 9. Брати й сестри
 10. Перша дитина
 11. Межі й правила
 12. Внутрішня опора
 13. Взаємостосунки
 14. Покарання і похвала
 15. Важкі виклики: неспокій, спротив, агресія
 16. Кризи – це частина життя
 17. Без страху перед помилками
 18. Діти хочуть відкривати світ
 19. Вчитися від дітей
 20. Любов і виховання